Zdrowy system grzewczy

Wodne ogrzewanie podłogowe to energooszczędne rozwiązanie, które może z powodzeniem posłużyć do utrzymywania optymalnej temperatury w całym domu. Wielu inwestorów zadaje sobie jednak pytanie, czy taki rodzaj instalacji grzewczej będzie miał pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Odpowiednio wyregulowana instalacja nie tylko daje odczucie komfortu, lecz może nawet zapobiegać niektórym zachorowaniom

Wraz z rozwojem energooszczędnego budownictwa i podnoszeniem poziomu termoizolacyjności w nowych budynkach coraz więcej osób zastanawia się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego w swoim domu. Ten rodzaj instalacji daje wiele korzyści, wynikających nie tylko z podniesienia estetyki wnętrz, lecz przede wszystkim zmniejszenia zużycia energii. Mechanizm ogrzewania podłogowego bazujący głównie na promieniowaniu sprawia, że ciepło łagodnie i równomiernie rozchodzi się w pomieszczeniu, dzięki czemu komfort cieplny jest osiągalny w temperaturze o2°C niższej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego.

Niektórzy obawiają się jednak, że zastosowanie podłogi jako elementu grzewczego może skutkować dolegliwościami związanymi z alergią czy krążeniem krwi. Wiele z tych mitów może mieć źródło w przekonaniu, że ogrzewanie podłogowe działa w wysokich temperaturach, podobnie jak grzejniki. Temperatura powierzchni podłogi w poprawnie wyregulowanej instalacji powinna oscylować w granicach 26-29°C dla pomieszczeń jak salon czy kuchnia.

Niskotemperaturowe ogrzewanie nie tylko nie powoduje dolegliwości chorobowych, lecz wręcz może je eliminować.Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na organizm?Mechanizm rozprowadzania temperatur przez ogrze-wanie podłogowe przede wszystkim bardziej odpowiada naszemu organizmowi niż w przypadku tradycyjnego systemu z grzejnikami. Odczuwamy bowiem większy komfort, gdy temperatura jest wyższa na poziomie stóp, a niższa w okolicach głowy, podczas gdy w tradycyjnym ogrzewaniu jest odwrotnie. Uczucie ciepła na poziomie stóp sprawia, że nie czujemy potrzeby ustawiania grzejnika na wyższą moc. Ponieważ powierzchnia podłogi ma niższą temperaturę niż ludzkie ciało, ciepło jest odczuwalne łagodnie i nie wywiera gwałtownego wpływu na układ krążenia.

Niższa temperatura powietrza na poziomie głowy natomiast nie powoduje uczucia przegrzania, jakie może wystąpić przy rozgrzanych do 60-80°C grzejnikach. Dzięki temu w sezonie zimowym można uniknąć przeziębień wynikających z dużą zmianą temperatur przy wychodzeniu z domu. Ogrzewanie podłogowe pozwala również regulować zdrowy i higieniczny mikroklimat pomieszczeń, przyjazny dla osób cierpiących na powracające dolegliwości związane m.in. z górnymi drogami oddechowymi, czy alergią na roztocza.

W odróżnieniu od systemów wysokotemperaturowych nie doprowadza do wysychania błon śluzowych, co sprzyja częstszym infekcjom. Nie powoduje cyrkulacji powietrza i związanego z nią wzbijania się kurzu, jak ma to miejsce w przypadku systemów konwekcyjnych. Znika także problem ze zjawiskiem przypalania się kurzu na rozgrzanych elementach grzewczych. Co warto podkreślić, ogrzewanie podłogowe ogranicza rozwój roztoczy, obniżając wilgotność względną podłogi. Ciepła posadzka to również duże udogodnienie dla dzieci, które mogą bawić się na niej bezpiecznie, bez obaw o prze-ziębienie. Z wszystkich tych powodów ogrzewanie podłogowe ma pozytywny wpływ na zdrowie, jednak tylko pod warunkiem jego poprawnego montażu i odpowiedniej regulacji. publikuj.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *