Dlaczego warto stosować akumulator żelowy?

Akumulator żelowy czy kwasowy? a może tzw. AGM lub głębokiego rozładowania? Który z nich jest najlepszy do rozruchu silnika? Który do zasilania urządzeń pokładowych? Rozwiej swoje wątpliwości !

https://dobreakumulatory.pl/

Grupa akumulatorów kwasowo-ołowiowych dzieli się na 3 podgrupy.

Pierwsza z nich to akumulatory kwasowe. W tej technologii wykonanych jest większość akumulatorów stosowanych w samochodach osobowych i ciężarowych. Starsze typy wymagają kontroli poziomu elektrolitu i okresowego uzupełniania go wodą destylowaną. Nowsze typy już nie, określane są jako akumulatory o ograniczonej obsłudze. Sztandarowym zastosowaniem akumulatorów kwasowych jest rozruch silnika. Największą zaletą jest cena. Akumulator 100Ah to wydatek ok.400-600zł.

Drugą z podgrup są akumulatory wykonane w technologii AGM (Absorbent Glass Mat). Elektrolit jest w tym przypadku wchłonięty przez tzw. absorbcyjną matę szklaną. Dzięki temu wyeliminowane zostało wydzielanie oparów kwasu siarkowego. Należy pamiętać, że akumulatory AGM zostały zaprojektowane do pracy buforowej w systemach zasilania awaryjnego UPS. Ze względu na stosunkowo korzystną cenę (600-900zł za 100Ah) wielu użytkowników stosuje takowe akumulatory zamiast akumulatorów żelowych.

https://dobreakumulatory.pl/

Najbardziej zaawansowaną technicznie podgrupą są akumulatory żelowe. Posiadają gęsty, zżelowany elektrolit, co eliminuje szkodliwe opary i umożliwia pracę w dowolnej pozycji (standardowo lub na boku, z wyjątkiem pozycji odwrotnej).  Akumulatory żelowe mają zdecydowanie najdłuższą żywotność – ok. 12 lat, a także największą możliwą ilość cykli ładowania/rozładowania. Najlepiej tolerują także wahania temperatury, które w naszym klimacie nie należą przecież do rzadkości. Dzięki zmniejszonemu samorozładowaniu akumulator żelowy może być magazynowany bez ładowania przez 6-9 miesięcy, co ma niebagatelne znaczenie np. zimą. Akumulatory żelowe są niestety najdroższe (100Ah kosztuje w zależności od marki i sprzedawcy 700-1200zł). Jest to jednak wydatek, który zostanie zrekompensowany z nawiązką dzięki najprostszej obsłudze i najdłuższej żywotności. Akumulator żelowy jest idealny zarówno do rozruchu silnika spalinowego, zasilania silnika elektrycznego jak i zasilania urządzeń pokładowych.

SKLEP ORZESZE – sprzedaż hurtowa i detaliczna, sprzedaż – montaż – serwis
Orzesze ul. Waryńskiego 21
Tel. 731-118-118
Tel. 604-609-619
Tel. 881-764-881
http://www.dobreakumulatory.pl
fb/akumulatoryOrzesze

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *