od 28 grudnia do 17 stycznia – kwarantanna narodowa

Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w sylwestra – zakaz przemieszczania się. Same apele to za mało, dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – ogłosił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamknięte zostaną także hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. W sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się. Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnił minister.

Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia. Rząd przedłuża etap odpowiedzialności i wprowadza dodatkowe ograniczenia. „Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności” – podkreśla w komunikacie. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.

Planowane jest:
– ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych
– otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe,
– ograniczenie funkcjonowania hoteli
– dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS.
Wyjątkiem są również hotele pracownicze,
– zamknięte stoki narciarskie,
– infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,
– 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Przedłużone będą dotychczasowe zasady i ograniczenia:
– zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),
– ograniczenia w transporcie zbiorowym: (50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych),
– ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego
– max. 1 os./15m2,
– udział w zgromadzeniach
– max. 5 osób,– zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,
– zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki,
– ograniczenie w sklepach
– max. 1 os./15m2,
– godziny dla seniorów
– od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,
– zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeni.

Sylwester na nowych zasadach
Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Święta Bożego Narodzenia
„Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują” – przypomina w komunikacie rząd.

Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o zapewnienie, że na dzień bądź dwa dni przed wigilią nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się.
„Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów” – zadeklarował Niedzielski.
Wskazywał, że od końca października rząd stara się być przewidywalny i z wyprzedzeniem ogłaszać kolejne regulacje dotyczące ograniczeń związanych z epidemią Covid-19.
Zwracał też uwagę, że dziś ogłoszone regulacje zaczną obowiązywać od 28 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *