Jak dobór opon, odpowiednia ich konserwacja i wymiana wpływa na bezpieczeństwo.

Dobór właściwego ogumienia do posiadanego pojazdu jest kluczowy dla bezpieczeństwa kierowcy oraz komfortu jazdy. Nowoczesne samochody są wyposażone w wysoko zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które poprawiają sterowność, przyczepność i hamowanie, ale bez odpowiedniego ogumienia nie spełnią swojej roli.

https://www.wulkdrive.pl/

Jeśli kupujemy auto w salonie jest ono wyposażone w oryginalne ogumienie, które posiada homologację do tego samochodu. Oznacza to, że przeprowadzono testy sprawdzające zachowanie się opon danej marki, o konkretnej specyfikacji (rozmiar, indeks prędkości, indeks nośności) zamontowanych w naszym samochodzie. Dlatego przy zakupie kolejnego kompletu opon należy sugerować się oponami, które użytkowaliśmy do tej pory. W książce pojazdu powinien być zawsze wpisany rozmiar oryginalny oraz zamiennik dedykowany przez producenta samochodu. Jeśli chcemy wybrać inny rozmiar opon w celu osiągnięcia efektu wizualnego trzeba taką decyzję skonsultować z autoryzowanym serwisem ogumienia. W przypadku zakupu auta na rynku wtórnym również powinniśmy zasięgnąć fachowej porady. Przy wyborze zamienników podstawowa zasada jest taka, że różnica w średnicy koła po zastosowaniu zamiennika nie może przekraczać 2% w stosunku do oryginału.

https://www.wulkdrive.pl/

Opony należy wymieniać gdy głębokość bieżnika osiągnie wartość 1,6mm w przypadku opon letnich oraz 4 mm w przypadku opon zimowych. Przy oponach zimowych dodatkowo trzeba zwracać uwagę na stan „lamelek” czyli falistych nacięć na bieżniku, które są odpowiedzialne za przyczepność na śliskiej nawierzchni. Oprócz głębokości bieżnika konieczna jest wizualna ocena opony, wszelkie pęknięcia, zarówno wzdłużne jak i poprzeczne oraz wybrzuszenia, mogą być oznaką uszkodzenia opony. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do stanu technicznego, zaleca się konsultację w autoryzowanym serwisie.

Konserwacja opon nie jest skomplikowana i polega przede wszystkim na właściwym ich użytkowaniu. Oznacza to dbanie o właściwe ciśnienie w oponach, ponieważ jego niedobór, co zdarza się najczęściej, powoduje nierównomierne oraz przyspieszone ich zużywanie się. Jednocześnie zwiększone opony toczenia przyczyniają się do nadmiernej konsumpcji paliwa przez nasze auto. Istotny wpływ na stan techniczny ogumienia ma zawieszenie samochodu. Niewłaściwa geometria lub zużyte amortyzatory również przyczyniają się do przyspieszonego zużycia opon. Zmorą dla posiadaczy samochodów wyposażonych w zawieszenie wielowahaczowe jest ząbkowanie opon, czyli ich nierównomierne zużycie na krawędziach – do tego typu zawieszenia najodpowiedniejsze są opony z bieżnikiem asymetrycznym.

Wymiana opon powinna przebiegać w autoryzowanych serwisach ogumienia, gdzie będziemy pewni fachowej obsługi ponieważ właściwy montaż i wyważenie opon ma również wpływ na prawidłową, dalszą eksploatację.

Nie należy lekceważyć roli jaką pełnią opony w samochodzie. Właściwy dobór ogumienia jest bardzo istotny ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Tychy, Żółkiewskiego 101
tel. 32 326 84 32
kontakt@wulkdrive.pl
www.wulkdrive.pl
facebook/wulkdrive

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *