Soczewki progresywne

W ciągu ostatnich kilku tygodni na pewno spotkałeś się z reklamą okularów z soczewkami progresywnymi. Założę się, że umiesz podać jakąś definicję, ale zanim zdecydujesz się na zakup, musisz dokładnie poznać charakterystykę okularów progresywnych, bo choć sprawdzają się one w wielu przypadkach, niekoniecznie sprawdzą się i w twoim.

Jedno szkło dla dali i bliży

Soczewki progresywne (niezależnie od tego, czy stosuje się je w okularach, czy jako soczewki kontaktowe), pozwalają jednocześnie dostosować ostrość widzianego obrazu dla dali i bliży. Mechanizm, jaki pozwala na osiągnięcie tego istotnego skądinąd efektu, jest banalnie prosty. Otóż trochę inaczej patrzymy na przedmioty położone daleko i na te, które znajdują się w niedużej odległości. Soczewka progresywna podzielona jest na pewne obszary, w ramach których odznacza się różną zdolnością skupiającą: niedużą w górnej części szkła i większą w części dolnej. Oczywiście między tymi obszarami nie ma wyraźnej granicy – zdolność skupiająca soczewek progresywnych „zgrywa się” z ruchami gałek ocznych.

Oprawki do okularów progresywnych

Okulary progresywne można zbudować na kanwie dowolnych oprawek. Indywidualnie dopasowany kształt soczewki pozwala na nadanie niemal dowolnego kształtu szkłu soczewki, więc szkła progresywne można zamontować w dowolnych oprawkach.

Soczewka, która psuje obraz

Gdyby przygotować model obrazu widzianego przez soczewkę progresywną, to obraz taki byłby niewyraźny i zdeformowany. Tak też rzeczywiście jest, a wynika to z różnych zdolności skupiających poszczególnych obszarów. W praktyce jednak efekt ten, jeśli twoje okulary są dobrze dopasowane, pozostaje niewidoczny. Choć widzimy sporo, oglądamy niewiele – wzrok skupiony jest na konkretnym punkcie lub niewielkim obszarze, co powoduje, że nie rejestrujemy zniekształceń spowodowanych przez krzywiznę soczewki w pozostałym obszarze pola widzenia.

Co można jeszcze zrobić?

Soczewki progresywne w żaden sposób nie uniemożliwiają stosowania dodatkowych technologii poprawiających komfort widzenia. Można więc w takich okularach zastosować również powłoki przeciwsłoneczne różnego typu albo powłoki chroniące przed odbiciami, a więc stworzyć bardzo komfortowe okulary z antyrefleksem. Sama soczewka jest wykonana z tego samego materiału, co normalne soczewki, a różnica polega jedynie na tym, że jej krzywizna jest ukształtowana w odmienny sposób.

Nowoczesne technologie kształtowania szkieł pozwalają na uzyskanie idealnie czystego obrazu bez aberracji i załamań światła również na krawędziach soczewek.

Ars Medica s.c. Zakład optyczny
Lędziny ul. Pokoju 17
Tel. 32 726 55 93
Fb/optyk.ledziny

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *