Felgi stalowe czy aluminiowe – na co się zdecydować?

Gdy myślimy o zmianie wyglądu naszego samochodu, jedną z pierwszych rzeczy jaka przychodzi do głowy to zmiana felg. Czasami mając stalowe felgi zastanawiamy się, czy nie lepiej byłoby zaopatrzyć się w alufelgi i odwrotnie, czy nie zakupić tańszych felg stalowych. Jakie są ich wady i zalety? Czym się od siebie różną?

http://www.wulkdrive.pl

Felgi stalowe
To rozwiązanie dla tradycjonalistów, którym nie zależy na efektowym wyglądzie samochodu, który ma dla nich głównie wartość użytkową. Większość felg stalowych jest do siebie dosyć podobna, a wynika to z faktu mniejszej plastyczności materiału, z którego zostały wykonane. Niedobory estetyczne można uzupełnić kupując nakładki w postaci plastikowych kołpaków, których różne wzory możemy znaleźć w każdym sklepie z częściami.

Zazwyczaj felgi stalowe są bardziej polecane do użytkowania wraz z oponami o wysokim profilu, czyli głównie z zimówkami. Utarło się przekonanie, że felgi stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia ze względu na twardszy materiał. Jest to jednak mit, ponieważ nawet najtwardsza stalowa felga zacznie rdzewieć, jeśli ochraniające ją wierzchnie warstwy farby i lakieru zostaną zarysowane. Prawdą jest natomiast to, że renowacja felgi stalowej jest nieco tańsza niż alufelgi.

W kwestii komfortu jazdy, jest on wyższy na felgach stalowych ze względu na wspomniany wyżej fakt, że opona na nich zamontowana ma z reguły nieco wyższy profil niż w alufelgach. Zmniejsza to jednak przyczepność samochodu na ostrych zakrętach i wirażach.

Kolejnym popularnym mitem jest twierdzenie, że felgi stalowe są cięższe od alufelg. Stopy, z których wykonywane są alufelgi są faktycznie lżejsze od samej stali, ale aby nadać im odpowiednią wytrzymałość muszą zostać użyte w odpowiedniej ilości. Różnice między felgami stalowymi, a alufelgami w wadze są więc niewielkie albo wręcz żadne.

Alufelgi
Przez lata wokół alufelg narosło wiele błędnych przekonań. Jednym z nich jest mniejsza wytrzymałość na uszkodzenia i podatność na odkształcanie się, co znacznie utrudnia użytkowanie ich na polskich drogach. Przy uderzeniu alufelga wygnie się, ale nie pęknie, co sprawia, że da się ją „odratować” po wypadku, po którym stalowa felga nadawałaby się jedynie do wyrzucenia.

Kolejną kwestią powiązaną z uszkodzeniami jest odporność alufelg w zimowych warunkach. Należy zadbać o to, aby były one pokryte odpowiednią warstwą ochronną, która nie zostanie rozpuszczona przez błoto-solną mieszankę, którą spotykamy zwykle na drogach w tym okresie. Regularne mycie i zabezpieczanie felg odpowiednimi preparatami sprawi, że nie będą im straszna korozja. Jedyna trudność w ich pielęgnacji mogą stanowić skomplikowane wzory i ażurowania, w których może gromadzić się brud.

http://www.wulkdrive.pl

Kwestia ceny
Jedną z najbardziej nurtujących kierowców kwestii są różnice w cenie felg stalowych i alufelg. Nie da się ukryć, że te pierwsze są zwykle tańsze, ale trzeba do nich dokupić odpowiedni zestaw montażowy, a jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie – także kołpaki. Wtedy okazuje się, że początkowo znaczna różnica w cenie zaczyna mocno się zmniejszać.

Dla każdego coś miłego
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to czy lepszą są felgi stalowe, czy aluminiowe. Ostateczny wybór powinien być podyktowany naszymi osobistymi potrzebami i preferencjami odnośnie wyglądu. Jeśli jesteśmy osobami bardziej praktycznymi, którym zależy przede wszystkim na walorach użytkowych i rozsądnej cenie, lepszym wyborem będą felgi stalowe. Jeśli chcemy by nasz samochód nabrał bardziej atrakcyjnego, drapieżnego wyglądu, a dodatkowo chcemy mieć felgi dobrej jakości do użytkowania przez lata, alufelgi będą dla nas najlepszą propozycją.

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *