Higiena jamy ustnej – złote zasady

Przestrzeganie zasad związanych z prawidłowym czyszczeniem zębów oraz dziąseł, to gwarancja posiadania pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Nawyk dbania o higienę jamy ustnej należy wykształcać od najmłodszych lat. 

Przestrzeganie zasad związanych z prawidłowym czyszczeniem zębów oraz dziąseł, to gwarancja posiadania pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Nawyk dbania o higienę jamy ustnej należy wykształcać od najmłodszych lat. Regularne stosowanie podstawowych akcesoriów do mycia zębów i dziąseł oraz systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego pozwala ustrzec się przed próchnicą, zapaleniem dziąseł, parodontozą czy kamieniem nazębnym. Oprócz produktów znajdujących się na półkach sklepowych, takich jak pasty do zębów, nici dentystyczne, irygatory itp. można i warto stosować naturalne i domowe sposoby na zdrowy uśmiech.

Świadomy wybór akcesoriów do higieny jamy ustnej

Absolutne minimum, które powinno znaleźć się w każdej toalecie składa się ze szczoteczki do zębów, pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Wśród szczoteczek znaleźć można produkty o włosiach różnej miękkości. Ponadto obok tradycyjnych, dostępne są rozmaite modele elektrycznych oraz sonicznych szczoteczek do zębów, które zdecydowanie skracają czas potrzebny do dokładnego umycia zębów, a także docierają do miejsc newralgicznych i trudniej dostępnych dla zwykłej szczoteczki. Rynek szczoteczek proponuje też produkty przeznaczone dla dzieci – mniejszych rozmiarów, o zaokrąglonych krawędziach, miększym włosiu czy wyposażone w antypoślizgowe uchwyty.

Wybór pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej nie powinien być przypadkowy. Każdy ze wspomnianych produktów ma określone działanie, przykładowo: wybielające, przeciwpróchnicze, zwalczające nadwrażliwość, chroniące odkryte szyjki zębowe, zapobiegające parodontozie. Należy decydować się na te, które najlepiej wpiszą się w indywidualne zapotrzebowanie. Jeśli trudno nam stwierdzić, jaka pasta czy płyn będą odpowiednie dla naszych zębów i dziąseł wskazane jest skonsultowanie się ze stomatologiem. Dodatkowym kryterium, którym także, w pewnym stopniu, można się kierować kompletując swój zestaw akcesoriów są walory smakowe. Na rynku dostępne są bowiem pasty oraz płyny w przeróżnych wersjach smakowych.

Zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) przez 2-3 minuty. Minimum raz dziennie należy stosować nić dentystyczną ( jednak najbardziej wskazane jest robienie tego po każdym myciu zębów), by oczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć szczoteczką. Ponadto, trzeba pamiętać o płukaniu zębów płynem do płukania jamy około dwa razy dziennie.

Regularne wizyty u stomatologa

Stomatolog przede wszystkim zapobiegnie rozwojowi próchnicy, usunie kamień nazębny. Ponadto w gabinecie stomatologicznym można zdecydować się na profesjonalne wybielanie, lakierowanie, fluoryzację czy lakowanie zębów. Pierwsza wizyta w przypadku dzieci powinna mieć miejsce zaraz po pojawieniu się pierwszego ząbka. Chodzi o to, by już w pierwszych etapach życia zapobiegać powstawaniu ubytków i rozwijać wartościowy nawyk odwiedzania dentysty.

Naturalne metody na piękny uśmiech

Nie brakuje także naturalnych i domowych metod na osiągnięcie olśniewającego uśmiechu i zapobiegnięcie chorobom dziąseł oraz próchnicy. Jeśli chcemy usunąć przebarwienia i wybielić nieco zęby, możemy zastosować sodę oczyszczoną, której przypisuje się właściwości rozjaśniające. Nie jest to jednak metoda odpowiednia dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów i skłonność do podrażnień dziąseł. Zamiast odświeżającego oddech płynu do płukania jamy ustnej, możemy wykorzystać ocet jabłkowy – wystarczy rozpuścić w wodzie jedną łyżkę i wypić. Przykry oddech można zwalczyć żując przez kilka minut natkę pietruszki.

Multi-Dent
Stomatologia Rodzinna
Mikołów ul. Św. Wojciecha 2b
tel. 32 326 00 55
www.multi-dent.com
fb/NZOZ.Multident

źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *