Jak przygotować samochód na wyjazd?

Własne auto to znakomity środek transportu w czasie zasłużonego urlopu. Nim jednak udasz się na błogi wypoczynek, należy odpowiednio przygotować swoje cztery kółka na taką podróż.

http://www.diagneo.com.pl/

Coraz więcej Polaków decyduje się wyruszać na urlopowe wyjazdy własnym autem. I to nie tylko w granicach kraju, gdzie samochód jest zwykle najlepszym środkiem transportu, lecz również zagranicę. Pojazdy z polskimi rejestracjami spotyka się zarówno u naszych sąsiadów, jak i w znacznie dalej położonych krajach, jak: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja czy Bułgaria.

http://www.diagneo.com.pl/

Nim jednak ruszysz na zasłużony wypoczynek, warto wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby ustrzec się kłopotów z samochodem na wakacjach oraz być przygotowanych na różne, niespodziewane sytuacje.

Apteczka, koło zapasowe i inne
W twoim aucie powinno znajdować się przynajmniej kilka rzeczy, które zwiększają poziom bezpieczeństwa w czasie podróży, a także przy niefortunnym zdarzeniu na trasie. Przede wszystkim chodzi tu o dobrze wyposażoną apteczkę, choć oczywiście lepiej, aby konieczność skorzystania z niej, nigdy się nie nadarzyła. Równie istotna jest gaśnica, rzecz jasna z ważną homologacją.

Pamiętaj również o kole zapasowym, lewarku oraz kluczu do kół. Gdybyś był zmuszony zmienić koło, będziesz mógł tego dokonać samodzielnie i dojechać do pobliskiego serwisu. A żeby dokonać tego w sposób bezpieczny i uprzedzić pozostałych użytkowników dróg o Twoich problemach, załóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od auta.

Zrób przegląd auta
W tym celu warto udać się do warsztatu samochodowego lub serwisu, ale często możesz auto sprawdzić również samodzielnie. Powinieneś przyjrzeć się przede wszystkim poziomom płynów eksploatacyjnych, czyli olejowi silnikowemu oraz płynom: hamulcowemu, wspomagania kierownicy, chłodniczemu oraz zawartości spryskiwaczy. To jednak nie wszystko. Należy sprawdzić stan hamulców (przewodów hamulcowych, tarcz oraz klocków hamulcowych), ustawienie świateł oraz wycieraczki.

Osobna sprawa to opony.
Bardzo istotne jest dopasowanie poziomu powietrza w ich wnętrzu do liczby osób, które będą podróżować samochodem. Zwróć uwagę na stan opon, bo być może należy je wymienić na nowe.

Mapy i nawigacja
Kolejny element przygotowań to zaplanowanie trasy. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wiele czynników, jak np. ewentualne opóźnienia. Sprawdź również przepisy drogowe, jakie panują na terenie państw, przez które przebiega podróż. Często mogą się one różnić od tych, które obowiązują w Polsce.

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *