Recepta na darmowy prąd

Przed nami nowy rok. Zazwyczaj to okres przełomowy, podwyżki, zmiany. Dzisiaj chciałbym skupić się na „poradzeniu sobie” z podwyżkami prądu. Najlepszą metodą są tutaj odnawialne źródła energii, czyli FOTOWOLTAIKA.

Nasza firma ma do zaproponowania swoim klientom fotowoltaikę firmy VIESSMANN. Spośród wielu propozycji, nowo powstałych tworów w tej dziedzinie – Viessmann to wybór stabilnego partnera, którego braku obecności za X lat raczej nie musimy się obawiać.

Fotowoltaika swojego czasu odległa cenowo, dzisiaj staje się coraz bardziej dostępna. Panele fotowoltaiczne są coraz mocniejsze, tj. z tej samej powierzchni jak w pierwszym komercyjnym modelu – można uzyskać już nawet 400 W. Dzięki temu ograniczona powierzchnia dachu może dać więcej zwrotu.

UWAGA! Od mniej więcej połowy 2019 roku m.in. fotowoltaikę, na korzystnych warunkach tj. albo z dofinansowaniem albo na tzw. stawce 8% można montować na dachu garażu i/lub na ziemi (swoim gruncie) – i w ten sposób stać się prosumentem.

Kto to jest prosument?

Osoba która jest konsumentem a zarazem producentem energii którą wytworzy ze słońca. Innymi słowy (z połączenia dwóch słów, konsument i producent) to właśnie prosument.

Dlaczego warto zainteresować sie fotowoltaiką?

Po pierwsze dlatego, że jest to „zielona energia”, dzięki której świat staje się bardziej czysty, lepszy. Po drugie daje realne oszczędności dzięki czemu pierwotny wydatek, codziennie się zwraca. Jak szybko to w dużej mierze zależy od ilości słońca w danym roku. Szacuje się, że inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 7 do 10 lat.
Po tym okresie nasz dom może sam się utrzymywać, być za darmo, co najmniej przez kolejne 15 lat. Żywotność paneli wynosi 25 lat. Sprawność paneli po tym okresie spada maksymalnie o 10%. Na rynku można znaleźć sporo programów, dofinansowań, dzięki którym fotowoltaikę otrzymuje się z dużym rabatem.

Natomiast dla tych którzy nie chcą, lub nie mogą czekać – fotowoltaikę sugerujemy wziąć w leasingu lub kredycie. Dzięki temu zamiast „bez końca” płacić dostawcy za prąd, można spłacając pożyczkę realizować plan niezależności energetycznej – zaraz po ostatniej racie.
Szczególnie atrakcyjne wejście w fotowoltaikę wydaje się dla firm. Programów wsparcia finansowego dla przedsiębiorców jest niewiele a bycie niekonkurencyjnym z powodu podwyżek cen za energię jest często wykluczające, eliminujące z rynku.

Mamy to już sprawdzone

Na przykład instalacja 10 kWpeak (32 paneli) przynosi około 4-6 tys. zł oszczędności rocznie – firmie, która w godzinach słonecznych pracuje tj. używa prądu, bezpośrednio wyprodukowanego ze słońca, na swoje potrzeby.

Uwaga! Od niedawna firmy mogą by prosumentami na zasadach identycznych jak prywatne osoby tj. to czego nie zużyją, odsprzedadzą elektrowni.

UWAGA!

Nie wszędzie, nie każdy dom można przyłączyć fotowoltaiką do sieci.
Infrastruktura sieci elektrycznej w Polsce pozostawia dużo do życzenia. Wiemy, że elektrownie odmawiają tam gdzie nie ma warunków technicznych. Polecamy, inwestorom sprawdzić możliwości, by się nie rozczarować.

Inwestor zanim zajmie się „zieloną energią ze słońca” powinien również sprawdzić swoje rachunki. Można spodziewać się kłopotów jeżeli dostawca i sprzedawca to dwie różne firmy np. Tauron i Orange. Wiemy, że najlepiej „to działa” gdy Tauron jest dystrybutorem i sprzedawcą. Artykuł partnera

Arkadiusz Piróg
ekspert budowlany


CENTRUM ROZWIĄZAŃ GRZEWCZYCH KRAN
Adres: Żółkiewskiego 101 , 43-100 Tychy
tel. 32 219 14 28
www.kran.tychy.pl
FB/KranTychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *