Sofy rozkładane, narożniki, a może kanapy? Jakie meble wybrać do naszego nowego salonu?

Nowoczesne narożniki, sofy rozkładane, a może kanapy? Przy urządzaniu naszego wnętrza często stajemy przed tego typu dylematami. Co lepiej będzie wyglądało w aranżowanej przestrzeni? Stawiać na estetykę, czy może bardziej na funkcjonalność? Oto kilka praktycznych porad i uwag dotyczących nowoczesnych mebli i ich zastosowania w naszych domach.

ESTETYCZNIE I PRAKTYCZNIE

Kiedy słyszymy o „nowoczesnych sofach” przed oczami stają nam przede wszystkim meble wyróżniające się niepowtarzalnym designem, a tym samym pasujące do przestrzeni współczesnego domu, czy mieszkania. Stylowe i oryginalne.

Sam wygląd to jednak za mało. Meble przecież, jak mało które przedmioty otaczające nas na co dzień, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. To właśnie na nich spędzamy chwile wolne od pracy (albo wręcz przeciwnie – to właśnie na nich pracujemy), odpoczywamy, a także śpimy.

Towarzyszą nam również w czasie wspólnych chwil z rodziną, spotkań z przyjaciółmi, oraz ważnych życiowych momentów. Słowem – są naszym codziennym towarzyszem, bez którego nasze życie często straciłoby na swojej jakości i komforcie.

Dlatego też, oprócz, estetycznego i nowoczesnego wyglądu, meble musi cechować wysoki komfort użytkowania oraz funkcjonalność, która pozwoli im sprawdzić się w różnego rodzaju przestrzeniach.

Połączenie tych dwóch aspektów – nowoczesności, za którą kryje się estetyka, z funkcjonalnością to główna cecha  (a raczej cechy) których oczekujemy od mebli do naszego wnętrza. Na szczęście, przy dzisiejszym, bardzo szerokim wyborze, możemy liczyć na wiele rodzajów mebli, wcielających w siebie te dwa niezwykle ważne aspekty. Opowiemy teraz właśnie o nich.

NOWOCZESNA SOFA ROZKŁADANA

Niewątpliwie najpopularniejszy obecnie mebel do domu to sofa rozkładana w swoich licznych postaciach i odsłonach. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem mebel niezwykle wręcz uniwersalny, a w niektórych przestrzeniach niezastąpiony.

Idealna sofa to taka, która wygodna jest zarówno za dnia, jak i w nocy. Często umieszczana w salonie, służy równocześnie jako reprezentacyjny mebel, a także do spania, zarówno dla domowników, jak i dla naszych gości.

Dawne sofy, będące bardziej kanapami, niż sofami w nowoczesnym rozumieniu, często posiadały jeden znacznie obniżający komfort ich użytkowania, mankament, a mianowicie w dzień dobrze spełniały swoja reprezentacyjną funkcję, ale w nocy zmieniały się w niezbyt wygodne miejsce do spania.

Często miał na to też wpływ system rozkładania sofy, który w dzisiejszych modelach został znacząco udoskonalony. Stare modele przez źle wkomponowane w całość pojemniki na pościel, zabierały nie tylko dużo miejsca, ale też przez szybko zużywające się elementy systemu rozkładania, takie jak specjalne szyny, stawały się prawdziwym meblowym koszmarem, na który narażeni byli najczęściej odwiedzający nas goście.

Duże pojemniki na pościel, czy dobrej jakoś elementy systemu rozkładania gwarantują, że sofa nie stanie się po kilku latach niewygodną „kanapą” w starym stylu. Dlatego warto też zwrócić na nie szczególną uwagę przy kupnie.

Nowoczesne sofy to również charakterystyczna dla niektórych modeli, funkcja regulowania ich elementów, pozwalająca maksymalnie dostosować je do naszych potrzeb. Najczęściej dotyczy ona zagłówka oraz podłokietników, szczególne istotnych dla komfortu.

SOFA A NAROŻNIK

Najczęściej wybieraną alternatywą dla sof rozkładanych są nowoczesne narożniki w różnych postaciach. To właśnie między tymi dwoma rodzajami mebli zastanawiamy się najczęściej przy urządzaniu salonu. Który z nich lepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu? Jak podjąć odpowiednią decyzję?

Narożniki, swoimi gabarytami przewyższające zwykle sofy, mogą znacząco zdominować naszą przestrzeń, nie tylko w kwestii miejsca, ale też pod względem optycznym. (W większych i bardziej przestronnych wnętrzach często ich zadaniem jest optyczne dzielenie przestrzeni, nie koniecznie sprawdzające się w tych o mniejszych rozmiarach).

Na szczęście narożnik nie musi kojarzyć się już dłużej z wielkim, niezgrabnym meblem. Nowoczesne narożniki potrafią być nie mniej zgrabne i stylowe, niż sofy, jednak zawsze trudniej „zamaskować” ich wymiary.

Ważne jest by salon „oddychał”. Tym bardziej, że to często miejsce naszego codziennego odpoczynku, rodzinnego spędzania czasu, a także spotkań. Jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, lepiej zdecydować się na mniejszą, ale stylową sofę rozkładaną.

Z drugiej strony, jeśli przyjmujemy wielu gości, narożnik będzie dla nas zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Pomieści więcej osób i będzie również bardziej wygodny, niż sofa. Jego duża powierzchnia to także więcej miejsca do odpoczynku w trakcie dnia oraz wygodne miejsce do spania.

Sofy natomiast z pewnością należą do bardziej uniwersalnych mebli, niż narożniki, gdyż sprawdzają się doskonale zarówno w dużych, przestronnych wnętrzach, jak i w tych gabarytowo mniejszych.

Ich dodatkowym plusem jest „modułowość”, o której wspominaliśmy wcześniej, czyli możliwość regulowania określonych części mebla, tak by był on jeszcze bardziej wygodny i komfortowy w użytkowaniu. Nie wszystkie narożniki są wyposażone w tą ważną i praktyczną funkcję.

Jankowice, ​ul. Żubrów 56
32 211 54 98
sklep_meblowy1@wp.pl
facebook/MebleJankowice

źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *