„O czym szepcze las”, reż. Alicja Morawska-Rubczak

„O czym szepcze las”, czyli opowieść o tym, co chcą nam przekazać drzewa i czym ja chciałabym podzielić się z Wami – naszą publicznością, rodzinami, dziećmi, dorosłymi, artystami… którzy doświadczyli, i których doświadczyła pandemia. To była długa droga. I tak jak w lesie – chwilami piękna, wyciszająca, niekiedy pełna lęku, przedzierania przez chaszcze, poszukiwania zgubionych ścieżek. Ale dobrze było się z Wami wszystkimi tak pogubić, żeby znowu odnaleźć tę drogę..” – Alicja Morawska-Rubcza


Spektakl jest zaproszeniem do wsłuchania się w historie, które chce opowiedzieć nam las. W sposób poetycki – na poziomie słowa, dźwięku i obrazu – zaprasza widzów w różnym wieku do poznania bogactwa świata drzew i ich mieszkańców. Piękne animowane lalki, intrygujące obrazy i wizualizacje, zaskakujące dźwięki – to wszystko sprawi, że poczujecie magię lasu i nabierzecie ochoty na leśny spacer z jeszcze bardziej otwartymi oczami, uszami i sercem.
Główną inspiracją do powstania spektaklu są książki Simony Kossak i Petera Wohllebena – autorów, którzy zarówno dzieci, jak i dorosłych potrafią fascynować i porywać opowieściami snutymi o lesie i jego mieszkańcach, pokazując złożoność i niezwykłość otaczającej nas natury oraz wagę naszej zdolności wsłuchiwania się w to, co próbuje wyszeptać do nas las.

Spektakl powstaje jednak przede wszystkim z fascynacji byciem w lesie na co dzień, bacznego przyglądania się zachodzącym w nim zmianom oraz – co w obecnym czasie niezwykle cenne – sile i poczuciu stabilności, które daje nam kontakt z naturą. W sytuacji pandemii  stał się bezcennym dobrem, pozwalającym na złapanie oddechu, poszukiwanie i zgłębianie nowych więzi – zarówno z samym sobą, jak i z bliskimi. Spektakl jest również poszukiwaniem nowych możliwości artystycznego spotkania z widzami w okresie pandemii i powstaje z uwzględnieniem wytycznych związanych z reżimem sanitarnym. Jego twórcy starają się wykorzystać powstałe ograniczenia i podjąć próbę artystycznych poszukiwań form nowej bliskości i kreowania scenicznego świata bogatego w doznania sensoryczne, dającego widzom poczucie bezpieczeństwa.

Spektakl zrealizowany w kooprodukcji Teatru Animacji w Poznaniu i Art Fraction Foundation w ramach projektu „Mapping. A map on the aesthetics of performing arts for early years” realizowanego ze środków programu Kreatywna Europa.

reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak
scenografia, kostiumy: Barbara Małecka
muzyka: Wacław Zimpel
wizualizacje: Paulina Ptaszyńska, Bartosz Posacki
badaczka procesu twórczego: Justyna Czarnota
obsada: Julianna Dorosz, Marcel Górnicki, Aleksandra Leszczyńska
koprodukcja: Art Fraction Foundation
premiera: 1 czerwca 2021
czas trwania: 40 minut 

TEATR MAŁY TYCHY
ul. ks. kard. A. Hlonda 1 Tychy
tel. 32 227-20-67
http://www.teatrmaly.tychy.pl/
fb/TeatrMalyTychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *