Czym jest trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny jest rodzajem intensywnych ćwiczeń, które przyczyniają się do wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowywania.

Podczas tego rodzaju treningu osobisty trener personalny skupia się na tym, aby poszczególne grupy mięśniowe podopiecznego współdziałały ze sobą, dzięki czemu możliwe staje się zwiększenie koordynacji oraz gibkości. Czy warto postawić na funkcjonalne treningi indywidualne? Na jakie korzyści można liczyć?

Trening funkcjonalny – na czym to polega?

Na trening funkcjonalny składają się ćwiczenia podobne do tych, które wykonujemy w swoim codziennym życiu, a więc wstawanie z łóżka, wyciąganie ręki, sięganie po coś, podnoszenie przedmiotów czy też wspinanie się po schodach. W treningu funkcjonalnym chodzi o naśladowanie tych ruchów. Chociaż z pozoru może wydawać się łatwy, to po narzucenia sobie odpowiedniego tempa można nieźle się zmęczyć. Trenerzy personalni zalecają wykonywanie ćwiczeń w seriach trwających od 50 do 90 s, a na jedną serię przypada jedno ćwiczenie, które powinno być powtarzane jak najszybciej tylko potrafimy.

Różnorodność ruchów

Podczas treningu ważna jest różnorodność ruchów, dlatego też warto wdrożyć do swojego planu dodatkowe elementy typu piłki lekarskie, worki, gumy, sztangielki, stepy, drabinki, płotki, taśmy czy też BOSU. Zaletą treningu funkcjonalnego jest wzmocnienie ciała bez widocznej rozbudowy tkanki mięśniowej. Dodatkowo poprawia koordynację i gibkość, a także pozwala sprawniej się poruszać. Ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową postawę i zapobiegają bólom kręgosłupa.

Źródło: http://do-przedruku.pl
fot.:freepik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *