Klimatyzacja samochodowa – komfort, o który warto dbać

Poprawnie działająca klimatyzacja w samochodach wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy oraz ma wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów. Ważne jest, żeby regularnie dokonywać przeglądów w dedykowanym do tego serwisie klimatyzacji samochodowej i zlecać czyszczenie. Ponadto, kiedy tylko pojawią się jakieś usterki, również należy skontaktować się z fachowcem w celu omówienia ich.

Przyczyny obowiązkowej wizyty w serwisie

Istnieje wiele przyczyn świadczących o błędnym działaniu klimatyzacji w samochodzie. Najczęstszymi objawami informującymi o błędnie działającej klimatyzacji, to:

  • parowanie szyb,
  • zwiększone zużycie paliwa,
  • nieefektywna wydajność systemu klimatyzacji,
  • nieprzyjemny zapach powietrza wydobywającego się z nawiewów,
  • wzmożony poziom hałasu dobiegającego z nadmuchów.

Każdy z powyższych sygnałów informuje o błędnie działającym systemie klimatyzacji. Jeżeli jakakolwiek z powyższych możliwości zacznie występować, należy bezzwłocznie skontaktować się z serwisem klimatyzacji samochodowej. Brak działań związanych z naprawą tego rodzaju usterek może wiązać się z bezpieczeństwem kierowcy oraz zdrowiem wszystkich osób korzystających z samochodu.

Przegląd klimatyzacji odbywający się w serwisie polega na sprawdzeniu ilości czynnika chłodzącego. Ponadto zostaną przeprowadzone prace związane z oczyszczaniem wlotów powietrza i kanałów, które dostarczają powietrze do wnętrza pojazdu. Dodatkowo podczas przeglądu ważne jest, żeby wymienić filtry kabinowe. Warto zwrócić uwagę osobie wykonującej przegląd klimatyzacji, aby zastosowała produkty przeciwbakteryjne, eliminujące uporczywe zapachy.

Wpływ regularnych przeglądów klimatyzacji samochodowej na samochód

Kierowcy samochodów z systemem klimatyzacji powinni pamiętać, że układ traci na wydajności przez niewystarczającą ilość zalecaną przez producenta czynnika chłodniczego. Z każdym rokiem eksploatacji samochodu ilość ta maleje o około 15 procent. Czynnik chłodzący jest wykorzystywany również jako nośnik oleju, który smaruje sprężarkę. Przez niewystarczającą ilość czynnika chłodzącego może dojść do zatarcia sprężarki, której naprawa wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.

Niestosowanie się do regularnych przeglądów klimatyzacji samochodowej może doprowadzić również do innych usterek związanych z pojazdem, takich jak usterki związane z kompresorem i systemem dystrybucji powietrza.

Poprawnie działający system klimatyzacji utrzymuje wskazaną przez kierowcę temperaturę wewnątrz pojazdu, wpływając jednocześnie na jakość wdychanego przez uczestników jazdy powietrza. Regularne przeglądy minimalizują ryzyko wystąpienia i rozwoju pleśni, roztoczy, grzybów, wirusów i bakterii, które negatywnie wpływają na samopoczucie oraz zdrowie kierowcy i pasażerów. Warto zwrócić uwagę, że najbardziej narażeni na negatywny pływ na zdrowie są alergicy i dzieci.

Podsumowując, warto regularnie korzystać z przeglądów klimatyzacji. Można w ten sposób zapobiec wielu problemom ze zdrowiem i bezpieczeństwem oraz przedłużyć żywotność pojazdu.

Auto Popek Piotr Kowalski
Mikołów, ul.Oświęcimska 39
tel. 530 438 521

https://www.facebook.com/autopopek/

artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *