Śruby nierdzewne – kiedy warto je stosować?

Śruby nierdzewne odgrywają coraz większą rolę w przemyśle, budownictwie i motoryzacji. Jednak dobrze jest wiedzieć kiedy naprawdę warto je stosować.

Śruby nierdzewne A2, a także śruby kwasoodporne A4 są wykonane ze stali austenicznej chromowo-niklowej wysokostopowej. Struktura austeniczna zapewnia ich kwasoodporność. Wyroby śrubowe wykonane z tych stali są odporne na działanie wody, kwasów, detergentów i innych czynników atmosferycznych.

W języku potocznym przyjęło się mówić na wszystkie rodzaje śrub kwasoodpornych „śruby nierdzewne”. Jest to mylne pojęcie, gdyż każdy rodzaj stali nierdzewnej jest odporny na inne czynniki zewnętrzne.

Śruby nierdzewne A2 czy te wykonane ze stali nierdzewnej DIN 1.4301 i DIN 1.403 są odporne jedynie na działanie wód naturalnych i wilgoci znajdującej się w powietrzu. Śruby kwasoodporne A4 mają już znacznie szerszą paletę zastosowań. Śruby te mogą być wykorzystywane w przemyśle stoczniowym gdzie elementy złączne poddawane są silnemu działaniu słonych wód morskich. Z powodzeniem śruby kwasoodporne można stosować w miejscach, w których następuje ich zetknięcie z środkami czystości, detergentami czy innymi żrącymi substancjami.

W obrębie śrub nierdzewnych A2 i kwasoodpornych A4 można wyodrębnić jeszcze podział ze względu na wytrzymałość mechaniczną. W obu przypadkach występują śruby i nakrętki w klasach 70 i 80. Cóż to oznacza? Otóż śruby nierdzewne o symbolu A2-70 są to śruby zwykłe nierdzewne o normalnej wytrzymałości. Śruby nierdzewne A2-80 oznaczają wyższą wytrzymałość mechaniczną. W przypadku śrub kwasoodpornych jest podobnie A4-70 oznaczą słabsza a A4-80 mocniejszą śrubę kwasoodporną.

Lędziny , ul. Gwarków 5
Tel. 731 959 100
https://www.wkrecik.pl/
fb/ekspertzamocowania

artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *