5 sposobów na jeszcze lepsze CV

Jeśli zamierzasz ubiegać się o nową pracę, warto skorzystać z naszych wskazówek – z pewnością pomogą Ci dopracować CV. Dlaczego to tak ważny krok? CV to często pierwszy kontakt pracodawcy z Tobą i Twoim doświadczeniem zawodowym. Aby było gwarancją przejścia do kolejnego etapu, najczęściej rozmowy kwalifikacyjnej, powinno zwracać uwagę i skutecznie pokazywać Twoje zalety.

Jest wiele sposobów na uatrakcyjnienie swojego CV, niektóre – jak na przykład opanowywanie nowych umiejętności – wymagają więcej wysiłku, inne, choć zdają się drobnymi zmianami, potrafią dać wyjątkowe efekty.

zdobądź nowe umiejętności zawodowe

To umiejętności i doświadczenie są elementami CV, które mogą Ci zapewnić zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem za każdym razem, gdy do swojego życiorysu możesz dopisać jakieś unikalne umiejętności, szczególnie takie, których nie mają Twoi konkurenci, zwiększasz swoje szanse w rekrutacji.

Nie zawsze rozwój umiejętności musi kosztować wiele czasu i dużo pieniędzy. Szczególnie w sieci dostępnych jest wiele bezpłatnych kursów, np. informatycznych. Zajęcia doszkalające oferują też urzędy pracy i organizacje pozarządowe. Warto więc rozważyć, które umiejętności mogą być przydatne w Twojej dziedzinie i sprawdzić, jak można je zdobyć.

pochwal się działalnością wolontariacką

Jeśli udzielasz się jako wolontariusz, warto wspomnieć o tym w swoim CV. To doświadczenie może być szczególnie istotne w przypadku niektórych zawodów i sektorów – chociażby w opiece nad osobami starszymi lub w fundacjach i organizacjach pozarządowych. Pokazuje to Twoje zaangażowanie, a dla niektórych pracodawców to jasny znak, że pasujesz do ich kultury organizacyjnej.

Kara Montermoso z serwisu internetowego Idealist.org podkreśla, że praca wolontariusza „sygnalizuje pracodawcy, że chcesz spróbować nowych doświadczeń i angażować się w działania społeczności, nie stoisz w miejscu, tylko aktywnie podejmujesz inicjatywy”. To może okazać się wyjątkowym wyróżnieniem na tle pozostałych kandydatów. Ale zarówno w dokumentach, jak i w trakcie rozmowy staraj się nie skupiać wyłącznie na działalności wolontariackiej, aby nie przysłoniła Twojego doświadczenia zawodowego.

zoptymalizuj swoje CV

W cyfrowym świecie, aby zostać zauważonym, trzeba działać trochę tak, jak twórcy stron internetowych, którzy dwoją się i troją, by ich witryny wyświetlały się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarek. Co to ma wspólnego z procesem rekrutacji? Coraz większa liczba pracodawców korzysta ze specjalnych systemów, które automatycznie sczytują CV. Ich zadaniem jest przeskanować dokument i sprawdzić, czy dany kandydat spełnia wymogi ogłoszenia.

CV gotowe? aplikuj na nasze oferty pracy »

Jeśli na stronie internetowej użyjesz właściwych słów kluczowych, to witryna będzie lepiej widoczna w wyszukiwarce. Tak samo działa to w przypadku CV – tu także znaczenie mają właściwe słowa, po których wyszukiwać będzie system, sprawdzając dopasowanie kandydata do oferty.

Według Rachel Rowan Stamper, publicystki The Muse, „nawet jeśli pracodawca nie korzysta z takiego systemu, to umieszczone w dokumencie odpowiednie, dobrze wyróżnione słowa kluczowe rzucą się w oczy przeglądającemu je rekurterowi, który na analizę każdego CV ma dość ograniczony czas”. Róbmy więc wszystko, aby w naszym dokumencie znalazły należne miejsce wszystkie te nasze umiejętności, które odpowiadają wymaganiom na stanowisku.

zalinkuj swoje zawodowe dokonania

Dziś CV rzadko kiedy trafia do pracodawcy pocztą tradycyjną, a więc z powodzeniem możesz umieścić w dokumencie linki. Mogą prowadzić do Twojego portfolio, jeśli np. zajmujesz się grafiką, fotografią, programowaniem, projektowaniem. Mogą wskazywać na Twoje elektroniczne podsumowanie zawodowe, w którym o swoim doświadczeniu możesz napisać szerzej. Wreszcie mogą też kierować na Twoje profile w mediach społecznościowych takich, jak LinkedIn czy GoldenLine. Jeśli jeszcze nie masz tam profilu, może czas pomyśleć o jego założeniu.

Pomyśl, co warto zalinkować z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegasz. Szczególnie może być to istotnym elementem dokumentów aplikacyjnych w branży kreatywnej.

spoglądaj w przyszłość

Nancy Collamer z magazynu Forbes zaleca, aby przygotowując CV, myśleć bardziej o przyszłości. „Kluczem jest większy nacisk na doświadczenia i osiągnięcia związane z naszym zawodowym celem.” – podkreśla publicystka. Czyli na to, o których elementach kariery napiszemy w CV, powinno wpływać to, o jakie stanowisko się ubiegamy.

Ważne jest więc dopasowanie dokumentu do oferty pracy. Lily Zhang z The Muse podsumowuje, że bez względu na to, jak dobre mamy CV, kilka zabiegów dopasowujących je do wymogów rekrutacji zawsze może przynieść dobre efekty.

złóż do nas swoje CV »

Artykuł powstał na podstawie publikacji Anthony’ego Hodge’a „Top five ways to give your resumé a boost” opublikowanej na stronie Randstad.com.

Randstad Polska
Tychy , Al. Niepodległości 31
Tel. 32 784 78 51

Tel. 691 691 531
https://www.randstad.pl/
fb/Randstad

artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *