Ostatnie pożegnanie. Dobór kwiatów na pogrzeb

Pogrzeb i towarzyszące mu ceremonie służą oddaniu należnej czci osobie zmarłej i są symbolicznym gestem ostatniego pożegnania jej przez krewnych i znajomych. Dzień pochówku stanowi przełomowy moment dla żałobników, którzy po pierwszym szoku związanym z odejściem bliskiej osoby kończą czuwanie i wchodzą w etap poszukiwania akceptacji nowego etapu własnej, dalszej wędrówki.

Ostatniemu pożegnaniu zawsze towarzyszy atmosfera smutku oraz potrzeba wyrażenia żalu z powodu straty i szacunku dla osoby zmarłej. Jednocześnie nagromadzenie trudnych emocji uniemożliwia w tej sytuacji odszukanie słów czy gestów, które wydawały by się właściwe. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej – choć nie tylko – w czasie ostatniego pożegnania żałobnicy mogą sięgać po rozwiązanie, jakim jest symboliczna mowa kwiatów.

Symbolika kwiatów pogrzebowych

Za kwiaty typowo pogrzebowe uznaje się przede wszystkim białe chryzantemy, które symbolizują smutek, ale także wieczność. Inne kwiaty często pojawiające się podczas ceremonii ostatniego pożegnania są lilie,kalie ostatnio również róże. Te pierwsze symbolizują czystość i niewinność, toteż najczęściej pojawiają się podczas żegnania młodych osób. Z kolei kalie składamy nie tylko dla wyrażenia szacunku osobie zmarłej, ale także solidarności w cierpieniu z najbliższą rodziną nieboszczyka.

Kolorystyka wiązanek pogrzebowych

Barwa składanych na grobie kwiatów ma znaczenie o wiele większe, aniżeli ich gatunek. Typowo pogrzebowe kwiaty utrzymywane są w jasnej tonacji: dominuje biel, odcienie kremowe i pastelowe fiolety. Wyjątek stanowią czerwone kwiaty, które w każdej sytuacji są najwyraźniejszą oznaką bardzo intensywnych uczuć, jakie mamy w stosunku do obdarowywanej osoby, również zmarłego. Jedyną ozdobą wiązanek czy bukietów pogrzebowych są wstęgi kondolencyjne, przy czym za kolory stosowne uznaje się tu biel, czerń i fiolet.

Właściwy wybór kwiatów na pogrzeb

Przytoczone wyżej prawidłowości nie stanowią kanonu, którego trzeba przestrzegać rygorystycznie, a mają raczej charakter bezpiecznych wskazówek . Coraz częściej żałobnicy wybierają takie kwiaty, które najlepiej odpowiadają upodobaniom żegnanej osoby, więc jeśli odchodzi miłośnik kwiatów polnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać mu cześć kompozycją właśnie takich roślin.

Właściwie z każdych kwiatów można stworzyć wiązankę odpowiednią dla danej ceremonii. Ważne jest natomiast, by kompozycja ta była trwała i dobrze prezentowała się w całym otoczeniu uroczystości. Dlatego floryści umożliwiają uświetnienie ceremonii pogrzebowych wieńcami, półwieńcami i bukietami w rozmaitych kształtach i wymiarach.

Kwiaciarnia Antea
Łaziska Górne, oś. Centrum 6
Tel. 605 996 990
Fb/kwiantea

artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *