Co można jeść po wybielaniu zębów?

Wybielanie zębów przez dentystę to zabieg bardzo efektowny. Zęby wyglądają najczęściej bardzo naturalnie, a jednocześnie olśniewająco. Taki efekt utrzymać chcemy przez możliwie najdłużej, w związku z czym stosujemy się do wszelkich zaleceń. Wśród nich wielką niewiadomą jest nierzadko biała dieta.

laczego po wybielaniu zębów należy stosować białą dietę? Wszystko ze względu na pewien skutek uboczny tego zabiegu. Po wybieleniu zębów, tracą one dużą część wody. W związku z tym bardzo łatwo chłoną płyny, które często zawierają sztuczne lub naturalne barwniki. Stomatolog może zalecić białą dietę nawet do 14 dni. Bezwzględnie stosowana być musi przez dwie doby od wykonania zabiegu, jednak najlepiej, aby był to okres przynajmniej 7 dni.

W czasie stosowania białej diety unikać należy wszelkich barwiących składników. Gdzie ich szukać? Przede wszystkim w owocach i warzywach o intensywnym zabarwieniu: buraki, czerwona kapusta, papryka, jagody, truskawki, brokuł, szpinak itp. Nie można spożywać także czerwonego mięsa, żółtek jaj, żółtego sera, czekolady, przecieru pomidorowego. Z jadłospisu na ten czas wykreślić należy także zupy, sosy pieczeniowe lub typu winegret, a także część przypraw, w tym curry, kurkumę, chilli czy kostkę rosołową. W tym czasie zabronione jest także spożywanie kawy, herbaty, a także napoi alkoholowych, szczególnie czerwonego wina. Aby zachować efekt śnieżnobiałych zębów, należy też zrezygnować z palenia papierosów, także elektronicznych!

Jeśli obawiasz się, że wybielenie zębów oznacza kilkudniową głodówkę – nic bardziej mylnego! Jak się okazuje biała dieta zezwala na dość dużo produktów, które można ze sobą dowolnie mieszać, otrzymując naprawdę pyszne dania. Do zalecanych przez stomatologów produktów należą: nabiał (białe sery, śmietana, twaróg, jogurty naturalne, mleko, masło), ryby, owoce morza, banany, ryż, biały makaron, kasza jaglana, a także bardzo wiele warzyw (biała fasola, ziemniaki, czosnek, cebula, biała kapusta). Możliwe jest także spożywanie części warzyw po obraniu ich ze skórki, np. ogórka czy bakłażan. Przykładowym śniadaniem może być więc owsianka z bananem. Z kolei idealnym obiadem będzie biały ryż z podsmażanym obranym bakłażanem i cukinią, podany z surówką z białej kapusty. Możliwości jest w tym przypadku wiele, wystarczy zainspirować się pewnymi przepisami w Internecie.

Jak się okazuje biała dieta, nie jest tak ograniczająca, jak mogłoby się początkowo wydawać. Choć stanowi ona pewne wyzwanie, jest bardzo ważna ze względu na utrzymanie zadowalających efektów po profesjonalnym wybielaniu zębów.

Multi-Dent
Stomatologia Rodzinna
ul. Św. Wojciecha 2b
43-190 Mikołów
tel. 32 326 00 55
www.multi-dent.com

Karol Czwartowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *