RICHTIG FAJNY MISZUNG

CZORNO PIZZA, CZORNO ŻYMŁA od 12.00 do 21.00 kożdego dnia w pszczyńskim Bazarze u Koziołka „Na gibko i poleku”

Mamy dla Państwa absolut-nie nową ofertę, która zapewne zadowoli niejedno podniebienie niezależnie od pochodzenia, płci, czy upodobań kulinarnych. Jesteśmy restauracją oferującą przeróżną kuchnię, a że poradzymy godać po ślónsku nową ofertę nazwaliśmy miszungiem, a konkretnie richtig fajnym miszungiem, czyli wyśmienitą mieszaniną. Umieściliśmy w niej nie tyl-ko śląskie pozycje, zatem użyte słownictwo jest również miszungiem, tym razem nie kulinarnym, a językowym, całkiem zamierzonym i jak się nam wydaje kontrolowanym. Trocha wiync z Wami godomy, a trocha mówimy, trocha gotujemy, a trocha warzymy.

COS DO ŚLÓNZOKÓW I GOROLI Z COŁKIGO ŚWIATA…

Momy coś do ślónzoków i goroli z cołkigo świata, czyli coś do kożdego. Ślonzok to rodowity mieszkaniec Śląska, a kożdy kto przyjechoł łod zawsze nazywany był u nos gorolym i to ni ma nic łobraźliwego. Przajymy kożdymu, to i do kożdego my coś przyrychtowali.
Na szczególną uwagę zasługują Pierońsko dobre Pizze i Burgery w 5 wersjach:
• śląskiej,
• cieszyńskiej,
• góralskiej,
• gorolskiej
• i w wersji hajer!

WARZYMY DO WOS KOŻDEGO DNIA ŁOD 12.00 DO 21.00!

Hajer to po ślónku górnik, choć słowo to wychodzi już raczej z obiegu i często w godce używa się zamiennie słowa grubiorz. Bądź co bądź historia górnictwa na Górnym Śląsku posiada bardzo bogatą i długoletnią tradycję, a wielu naszych przodków pracowało w pocie czoła na kopalniach, czyli grubach.Po takij ciynżkij szychcie trza było se fest dobrze pojeść. Idąc w tym kierunku postanowiliśmy stworzyć Pizzę i Burgera o nazwie Hajer, nie tylko dla górników – hajerów, ale dla wszystkich kierzy ciynżo robiom i trza im treściwego jodła. Jako, że kopalnia kojarzy nam się z węglem, toteż pizza hajer będzie przyrządzona na PIEROŃSKO CZORNYM SPODZIE, a burger hajer na PIEROŃSKO CZORNEJ ŻYMLE. Czarny kolor uzyskujemy poprzez dodanie do ciasta naturalnego …węgla aktywnego.

Nasze bułki, czyli żymły, jak wszystkie pozostałe składniki przygotowujemy własnoręcznie… Z miłości do jedzenia.

Poniżej słowniczek ślónsko/cieszyńsko/góralsko – polski, cieszyńsko/góralsko – polski, jakby ktoś mioł biyda porozumieć:
– żymła, kukiołka – bułka,
– łowięzina – wołowina,
– wuszt– kiełbasa,
– cwibla – cebula,
– zynft – musztarda
– sałot, szałot – sałata,
– wajce – jajka,
– śpek – boczek,
– modro kapusta – czerwona kapusta,
– pikle z gymizów
– pikle z warzyw,
– fanzóla czerwono
– fasolka czerwona,
– tomatyn zóuza – sos pomidorowy,
Tel. 664 368 828, 698 713 703 Dowiezymy Ci jodło aż pod chałpa..
Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *