Soczewki progresywne – co to takiego?

Niemal u każdego pojawia się taki okres w życiu kiedy czytanie zaczyna być problemem. Najczęściej pojawia się w okolicach 40-go roku życia. To naturalny proces fizjologiczny organizmu, w którym wraz z wiekiem pogarsza się zdolność wyraźnego widzenia w bliży, wynikający ze spadku elastyczności mięśni rzęskowych, odpowiadających za rozciąganie i kurczenie soczewki w oku.

Rozwiązaniem najprostszym i sprawdzonym są okulary do czytania, jednak w praktyce, zwłaszcza dla osób aktywnych, mało wygodne i dość kłopotliwe. Zmiana okularów do chodzenia na te do bliży, poszukiwanie w torebkach, kieszeniach (jeśli w ogóle uda nam się je znaleźć) może być denerwujące, zatem przydałaby się trzecia ręka.

Jest jednak inne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy widzieć ostro na każdą odległość, bez zbędnego zdenerwowania i irytacji to oczywiście – okulary progresywne. Na wstępie podkreślę, że im bardziej zindywidualizowaną soczewkę wybierzemy, tym lepszy będzie komfort widzenia, a co za tym idzie łatwiejsza adaptacja, jednak wzrośnie cena produktu.

Im bardziej zaawansowana konstrukcja soczewki, tym większa jest koncentracja na osobiste parametry, a zatem wymagania i potrzeby klienta. Uwzględnia się tryb życia i pracy klienta dostosowując konstrukcję soczewki do jego potrzeb.

Wyróżnione są obszary, którymi patrzymy na poszczególne odległości. Największy, górny obszar służy nam do patrzenia w dal, schodząc w dół kanałem progresji przechodzimy na stosunkowo wąski obszar widzenia pośredniego, a na samym dole patrzymy do bliży. Po bokach są tak zwane obszary peryferyjne, którymi także patrzymy i widzimy (nie są to tzw. pola martwe), ale są tam skompresowane wszelkie działania pryzmatyczne soczewki i naprężenia, przez co soczewka może nam nieco przekłamywać obraz, np. patrząc kątem oka na długi stół wyda się on nam zaokrąglony itp.
Im lepsza soczewka, tym kanał progresji szerszy i pola peryferyjne znacznie mniejsze.

Mówiąc prościej: Kupując podstawową soczewkę to tak, jakby kupować garnitur w supermarkecie: jeśli nam się uda – będzie i tanio, i wygodnie. Soczewka indywidualna jest jak garnitur od dobrego krawca na miarę. Różnica jest taka, że w optyce liczy się każdy indywidualny parametr użytkownika dla jego wygody i komfortu a także pełnej adaptacji szkieł progresywnych.

Mamy nadzieję, że choć odrobinę przybliżyliśmy państwu temat. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. pod numerem 733 793 945.
Zapraszamy serdecznie Mikołów, Krakowska 8. W Salonie Excces Optyk możesz równie szybko umówić się na wizytę do okulisty oraz schudnąć szybko i skutecznie z dietą NutriBalance. Artykuł promocyjny


Mikołów, ul. Krakowska 8
733 793 945
studio.excces@o2.pl
facebook/StudioOptyczneExcces

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *