Zaćma wtórna – objawy i leczenie

Katarakta, czyli zaćma to choroba spowodowana mętnieniem soczewki oka. Najczęściej pojawia się u osób starszych i jest efektem wieloletniego odkładania się osadów białkowych. Po zabiegu usunięcia tego schorzenia może wystąpić powikłanie zwane zaćmą wtórną. Dlaczego się ono pojawia i jak wygląda jego leczenie?

Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Zaćma wtórna nie jest nawrotem choroby, gdyż atakuje inną część oka. Zwykłą kataraktę leczy się poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpieniem jej sztuczną. Lekarze pozostawiają jednak tylną torebkę, która odpowiada za utrzymanie soczewki w odpowiednim miejscu. To właśnie w tej części oka może dojść do ponownego odkładania się złogów białkowych. Do najczęstszych objawów zaćmy wtórnej należą:

  • nieostre i niewyraźne widzenie
  • mało intensywne lub wyblakłe postrzeganie barw
  • mglisty obraz

Choroba występuje tylko u części wyleczonych. Przyczyn może być wiele: duża krótkowzroczność i wady siatkówki, cukrzyca, niedoczynność przytarczyc, stany zapalnie oka, atopowe zapalenie skóry czy uwarunkowania genetyczne. W przypadku wystąpienia objawów choroby należy skonsultować się ze specjalistą.

Jak przebiega leczenie zaćmy wtórnej?

Zabieg usuwający to schorzenie, zwany kapsulotomią, wykonuje okulista w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a sama procedura leczenie trwa kilka minut. Z pomocą lasera lekarz dokonuje uszkodzenia tylnej torebki soczewkowej, w której powstaje niewielki otwór. Kilka godzin po zabiegu pacjent może skarżyć się na niewyraźne widzenie, które jednak ustępuje. Powikłania należą do rzadkości. Do przeprowadzenia kapsulotomii nie ma przeciwwskazań, jednak okulista musi przeprowadzić badanie oka, aby zweryfikować stan torebki czy rodzaj wszczepionej soczewki.

Dla pacjenta najważniejsze jest to, że efekty leczenia zaćmy wtórnej pojawiają się szybko. Ponadto metoda laserowa jest bezpieczna i bezbolesna, a sam zabieg trwa krótko. Po usunięciu schorzenia pacjent może cieszyć ostrym i wyraźnym widzeniem każdego dnia.

Ekstra Optyk
Mikołów ul. Krakowska 7
Tel. 32 307 29 41
www.ekstraoptyk.pl

fb/Ekstra-Optyk

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *