Wymiana opon na zimowe? Kiedy? Dlaczego?

Dobór właściwego ogumienia do posiadanego pojazdu jest kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo kierowcy oraz komfort jazdy. Ale dlaczego tak naprawdę wymienia się opony? Kiedy najlepiej wymienić opony na zimowe?  Czym opony zimowe różnią się od opon letnich?

Opony jako jedyny element samochodu kontaktują się z nawierzchnią i są bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego dobór ogumienia powinien być uzależniony od warunków pogodowych. Niska temperatura oraz opady śniegu z deszczem oraz śniegu powinny skłonić kierowców do zamontowania opon zimowych. W naszym klimacie zwykle czyni się to w listopadzie, chociaż średnia dobowa temperatura poniżej +7 Celsjusza występuje znacznie wcześniej. Mniej świadomi i odpowiedzialni kierowcy czekają na pierwszy mróz, a co gorsza nawet na pierwszy śnieg. Takie zachowanie jest bardzo niewłaściwe. Mieszanka stosowana w letnim ogumieniu nie jest przystosowana do właściwej pracy w temperaturach dodatnich, zbliżonych do 0 stopni a już zupełnie nie nadaje się do jazdy, gdy temperatura spada poniżej zera. Guma twardnieje, a przyczepność znacznie się pogarsza.

Co ważne, opony zimowe wykazują swoją wyższość szczególnie w ujemnych temperaturach, nawet na suchym asfalcie. Według przeprowadzanych testów droga hamowania samochodu wyposażonego w dobre opony zimowe skraca się średnio o 30%.

Zimowe ogumienie charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami w czasie jazdy po nawierzchniach zaśnieżonych, oblodzonych oraz zabłoconych lub z tzw. śliskością pośniegową. To znaczy, że posiada lepszą przyczepność do takich nawierzchni w porównaniu do opon letnich. Opony zimowe zachowują się na tyle dobrze, że umożliwiają spokojną jazdę tam, gdzie opony letnie na pewno by sobie nie poradziły.

Duże znaczenie ma rzeźba bieżnika opon zimowych, która jest wyposażona w większą ilość lamelek (drobnych nacięć poprawiających przyczepność poprzez większą elastyczność czoła bieżnika a tym samym lepszy kontakt z nawierzchnią pokrytą śniegiem, elementami lodu lub też różnymi pozostałościami po posypaniu nawierzchni piaskiem lub solą). Rowki bieżnika zimowego są wyraźnie szersze, co pozwala na odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego.

Opony zimowe to nie zbytek, ale gwarancja bezpieczeństwa. Mimo, że zimy w naszym kraju są krótsze i cieplejsze niż kiedyś, to średnie temperatury i występujące opady obligują kierowców do wymiany ogumienia. Dzięki temu unikniemy wielu kolizji, stłuczek czy nawet poważnych wypadków drogowych.

MODCAR Auto Serwis
Tychy, ul. Wschodnia 71
Tel. 535 345 374
https://www.facebook.com/modcar2

Przemysław Gorzechowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *