Blachodachówka i jej montaż. Jak rozpoznać dobrą blachodachówkę?

Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego, które nadaje się do montażu na wszystkich rodzajach dachów stromych. Najczęściej można spotkać ją na dachach domów jedno lub wielorodzinnych, budynków gospodarczych, kościołów oraz jako efekt zmiany dachu na starym budynku.

Blachodachówka – czym jest?

Blachodachówka jest dobrym rozwiązaniem, które pasuje do większości styli budynków, ponieważ łączy w sobie nowoczesną technologię i tradycję.. Blachodachówka to produkt profilowany na kształt dachówki. Jak sama nazwa wskazuje, wykonana jest z blachy, która jest ocynkowana podwójnie z obydwu stron, a następnie malowana kilkoma warstwami lakieru. Ze względu na liczność warstw struktury jest to produkt trwały i funkcjonalny. Ocynkowanie zapewnia brak korozyjności w przypadku naruszenia warstwy wierzchniej. Do tego jest bardzo lekka, co jest istotne w dekarstwie. Taki rodzaj pokrycia nie wymaga ciężkiej konstrukcji więźby. Jest to również ułatwienie dla dekarzy. Ponadto, przy zastępowaniu starego dachu nowym, stara więźba nie wymaga wzmocnienia, gdyż bez problemu przeniesie obciążenie w postaci nowego dachu. Dla zobrazowania: 1 metr kwadratowy waży do 5 kg. To 10 razy lżejszy materiał niż ceramiczne, kruche dachówki. Blachodachówka jest bardzo dobrym wyjściem do pokrywania również skomplikowanych profili dachów, gdyż istnieje możliwość dopasowania kształtu blachodachówki do różnych płaszczyzn a także personalizacja koloru tak, aby pasowała do elewacji.

Montaż blachodachówki

Firmy oferujące sprzedaż i montaż blachodachówki jasno określają przybliżoną trwałość produktu, czas obowiązującej gwarancji oraz dołączają niezbędne akcesoria montażowe, do których należą: gąsiory, wkręty, obróbki blacharskie, taśmy uszczelniające, farby zaprawkowe i blachy płaskie do dowolnego profilu. Ważne jest, aby już na etapie produkcji blachówki zostały przycinane na żądana długość, co obniża koszty i czasochłonność procesów powlekania anodowego, malowania i lakierowania. Jest to istotne w momencie montażu na dachu, kiedy to nie traci się czasu na dodatkowe docinanie elementów. Blachodachówki panelowe posiadają małe wymiary komponentów, co przekłada się na możliwość osiągnięcia wysokiej efektywności z powodu maksymalnego wykorzystania materiału. Zazwyczaj odpady nie przekraczają 5 %.

Konserwacja blachodachówki.

Chcąc mówić o konserwacji warto wspomnieć o dokładnej konstrukcji blachy. Jej znajomość jest bowiem niezbędna do odpowiedniej techniki konserwacyjnej. Typowa blachodachówka składa się z kolejnych warstw:

 • Lakier dekoracyjny,
 • Lakier podkładowy,
 • Warstwa konwersyjna,
 • Powłoka cynku,
 • Blacha stalowa,
 • Powłoka cynku,
 • Warstwa konwersyjna,
 • Lakier podkładowy,
 • Lakier ochronny.

Dbanie o czysty dach nie jest niezbędne, gdyż warstwy ochronne pozwalają na samooczyszczanie się dachu z różnych zanieczyszczeń. Struktura spadkowa umożliwia spadanie na ziemię liści, śniegu i innych materii gromadzących się na dachu pod wpływem grawitacji. Należy jednak regularnie wykonywać przegląd dachu i usuwać drobne usterki. Dokładna kontrola dachu powinna być przeprowadzana co 5 lat. Podczas przeglądu zwraca się uwagę na krawędzie dachowe i elementy systemu rynnowego.

Kurz i zabrudzenia sprzyjają korozji, ponieważ są elementem, który może zatrzymywać wilgoć na dachu. Jeśli podczas kontroli okaże się, że opady atmosferyczne nie usunęły wszystkich zanieczyszczeń zaleca się mycie dachu specjalnym detergentem. Nie należy używać silnych detergentów i chemikaliów, gdyż mogą zniszczyć powłokę dachu. Powłokę czyści się miękką szczotką lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Jeśli brud jest uporczywy można użyć lekkiego detergentu przeznaczonego do powierzchni powlekanych. Dach spłukuje się po kilku minutach od momentu użycia środka.

Dach wymaga naprawy, jeśli pojawiła się usterka. Mogła pojawić się ona w wyniku niebezpiecznego transportu blachodachówki, zarysowania narzędziami czy z powodu karbu. Powłokę należy naprawić zaraz po zauważeniu usterki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej korozji. Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić uszkodzoną powierzchnię. Należy używać wyłącznie farb do naprawy powłok i małego pędzelka. Ważne jest, że jeśli uszkodzenie dosięgło warstwy gruntowej należy nałożyć dwie warstwy farby.

Dachówka czy blachodachówka?

Blachodachówka posiada wiele zalet, do których można zaliczyć:

 • Łatwy i szybki montaż,
 • Długi czas gwarancji,
 • Zabezpieczenie powłokami ochronnymi,
 • Szeroki wachlarz kolorów,
 • Estetyka i łatwość utrzymania w czystości,
 • Niewymagająca konserwacja,
 • Duża wytrzymałość,
 • Wysoka plastyczność,
 • Bardzo dobra szczelność,
 • Odporność korozyjna,
 • Ekonomika rozwiązania- duża wytrzymałość idzie w parze z niską masą, co pozwala na jej zastosowanie przy renowacji starych budynków oraz wykonanie tańszej, lżejszej więźby dachowej.

Te cechy kontrastują z pewnymi cechami zwykłej dachówki, co przemawia na korzyść blachodachówki. Blachodachówka jest młodszym bratem tradycyjnej dachówki w nowszej odsłonie. Dachówka ceramiczna jest również trwała i wytrzymała, ale relatywnie cięższa i bardzo krucha. Wiążą się z tym trudności w montażu ze względu na potrzebę wysokiej ostrożności. Ponadto przewaga blachodachówki nad dachówką polega na o wiele większej łatwości czyszczenia i braku potrzeby konserwacji. Innowacyjne wzornictwo blachodachówki to sposób na podkreślenie wyglądu danego budynku. Wiele firm oferuje również opcję matowej struktury. Dachówki cementowe i ceramiczne wytwarza się w niezbyt korzystny dla środowiska sposób. Od lat nie zmienia się proces ich powstawania. Wytwarza się je z gliny ceramicznej, cementu albo szkła poprzez wytłaczanie lub ciągnienie. Ukształtowane dachówki suszy się i wypala w temperaturze ok 1200 stopni C. Na koniec dachówki są szlifowane i barwione lub glazurowane. Jak widać wytwarzanie dachówki obejmuje wiele etapów. W każdym z nich powstają znaczne ilości odpadów oraz reakcje, których produkty wpływają na przyrodę. Pomimo wad, dachówka jest niezastąpionym materiałem na pokrycia dachów, a blachodachówka czyli lepsza i bardziej solidna forma jest jedynie jej innowacyjnym odpowiednikiem.

Jak rozpoznać dobrą blachodachówkę?

Rdzeniem blachodachówki jest cienka warstwa stali. Jest ona ukryta pod licznymi warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Do produkcji blachodachówek używa się różnych stali, a jej skład chemiczny ma wpływ na cechy wytrzymałościowe materiału, takie jak: sprężystość, twardość i granica plastyczności. Dla osoby niemającej na co dzień styczności z takimi surowcami ciężko będzie określić jakość stali oraz wybrać dobrą blachodachówkę. Dlatego powinniśmy sugerować się między innymi ceną. Zależy ona właśnie od jakości blachy. Kupując blachodachówkę zwróćmy również uwagę na grubość warstwy rdzenia. Warto wiedzieć, ze blacha powinna osiągać grubość min 0,5 mm a standardowa powłoka cynkowa powinna mieć grubość 275 g/mkw. Ponadto każdy producent powinien przedstawić dokumenty potwierdzające jakość produktu, jakimi są aprobata techniczna i deklaracja zgodności.

Centrum Dachów i Ogrodzeń Teresa Michalska
Orzesze, ul. Centralna 337
Tel. 501 587 159
Tel. 32 221 35 91
https://centrumdachow.com.pl/
fb/centrumdachowiogrodzen

Marek Masalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *