Miód nie tylko do jedzenia

Powszechnie znane są zdrowotne właściwości miodu. Docenia się także jego walory smakowe. Mało kto jednak wie, jak dobroczynny wpływ ma miód na naszą skórę i włosy.

Miód to przetworzony przez pszczoły pyłek kwiatowy (miód nektarowy) lub przetworzona wydzielina na liściach roślin iglastych (miód spadziowy). Zawiera cukry proste, które bardzo szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwi, dlatego spożywanie miodu zapewnia szybki przyrost energii. Stanowi więc nie tylko smaczne, ale i zdrowe źródło energii i środek słodzący. Można z powodzeniem zastępować nim cukier w herbacie, kawie czy domowych deserach.
     Miód ma działanie detoksykujące na cały organizm. Jego pozytywne właściwości można by wymieniać przez godzinę, ale mało kto wie, jak miód wpływa na stan skóry. Miód ma działanie antybakteryjne, łagodzące, przeciwzapalne i oczyszczające, skutecznie nawilża skórę. Dlatego też stosowanie naturalnych kosmetyków z prawdziwym miodem jest bardzo korzystne- zwłaszcza zimą, kiedy suche powietrze i mróz bardzo wysuszają skórę, a także wiosną, gdy skóra wymaga regeneracji.
     Organiczne, ekologiczne kosmetyki nie należą do najtańszych, poza tym na polskim rynku trudno znaleźć takie, które miałyby w swoim składzie prawdziwy miód. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie kosmetyków na bazie miodu. Poniżej kilka sprawdzonych przepisów.

  1. Maska miodowa
    Składniki: dowolnie wybrany miód (najlepiej, by nie był całkowicie płynny, ale też niezbyt twardy)
    Wykonanie: nałożyć średniej grubości warstwę miodu na wybraną partię ciała – na przykład wargi, dłonie, łokcie, kolana, całą twarz
    Efekt: intensywne nawilżenie nawet bardzo suchej skóry, regeneracja, wygładzenie, łagodzenie podrażnień.
  2. Miód jako dodatek do gotowej maski do włosów
    Składniki: wybrana maska do włosów, dowolnie wybrany miód
    Wykonanie: w naczyniu wymieszać dwie – trzy łyżki maski do włosów i jedną łyżkę miodu. Nałożyć na wilgotne, umyte włosy i skórę głowy. Nałożyć na głowę foliowy czepek i zawinąć ręcznikiem. Trzymać na włosach przez około godzinę. Po tym czasie spłukać letnią wodą i ułożyć włosy jak zwykle.
    Efekt: nawilżenie włosów i skóry głowy, ukojenie podrażnień skalpu, wzmocnienie odżywczych właściwości gotowej maski.
     
  3. Miodowy peeling cukrowy
    Składniki: 3 łyżki dowolnego oleju (może to być chociażby oliwa z oliwek), 2 łyżki miodu, pół szklanki cukru
    Wykonanie: wszystkie składniki wymieszać. Aplikować na wilgotne, umyte ciało, masować okrężnymi ruchami do rozpuszczenia cukrowych drobinek. Spłukać letnią wodą. Po zabiegu ciało nie wymaga już dodatkowego nawilżania czy natłuszczania.
    Efekt: wygładzenie skóry, zregenerowanie, pobudzenie mikrokrążenia w skórze, natłuszczenie.
     
  4. Miodowy peeling migdałowy
    Składniki: garść migdałów, dwie łyżki miodu, ewentualnie pół łyżeczki dowolnego oleju
    Wykonanie: migdały zmielić (zależnie od tego, jak wrażliwa jest skóra – mielenie powinno być mniej lub bardziej drobne), dodać miód i ewentualnie olej. Aplikować na wilgotną, umytą skórę, masować okrężnymi ruchami przez kilka minut. Spłukać letnią wodą.
    Efekt: skuteczne wygładzenie skóry, pobudzenie mikrokrążenia w skórze, regeneracja, złuszczenie martwych komórek naskórka.

Czasem najlepsze kosmetyki kryją się nie w łazience, a w zakamarkach kuchennych szafek. O zbawiennych dla skóry właściwościach miodu wiedzieli już starożytni, stosowały go też nasze prababcie, dlatego w dzisiejszych czasach, kiedy miód możemy kupić w każdym większym sklepie, także i my powinniśmy korzystać z tego „płynnego złota”. Warto jednak zwracać uwagę na to, by kupować wyłącznie miód naturalny, bo tylko taki może przynieść korzyść dla naszego zdrowia i skóry.

Tychy, al. Piłsudskiego 8 (stoisko 18/19)
Tyskie Hale Targowe

facebook/SklepMakaronowy

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *