Wolniejsze narastanie wady wzroku u dzieci i młodzieży – kontrola krótkowzroczności.

Radzenie sobie z krótkowzrocznością jest poważnym wyzwaniem dla ludzi na całym świecie. Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która stanowi realny problem wśród dzieci i młodzieży. Wielu z nas wydaje się, iż jest to proces nieodwracalny, lecz dzięki postępowi medycyny możliwe jest spowolnienie narastania wady od 30% do 50%. Specjaliści na świecie zwracają uwagę na metody powstrzymywania tego zjawiska czyli kontrolę krótkowzroczności.

Co to jest krótkowzroczność?

Jest to wada wzroku związana z nadmiernym wzrostem gałki ocznej co objawia się dobrym widzeniem z bliska, a nieostrym z daleka. Wraz z upływem lat zauważa się znaczne pogorszenie wzroku u osób borykającymi się z tym problemem. Często używa się określenia epidemia, ponieważ w Europie jedna na trzy osoby zmaga się z krótkowzrocznością, a w Azji odsetek sięga aż 80%.

Dlaczego krótkowzroczność tak dynamicznie narasta?

Obecnie obowiązuje teoria rozogniskowania bocznego. Zakłada ona, iż promienie centralne wpadające do oka krótkowzrocznego ogniskują się na siatkówce, a promienie boczne skupiają się za siatkówką. Ta rozbieżność w odbiorze promieni światła prowadzi do narastania wady.

Jak radzić sobie z narastaniem krótkowzroczności?

Najnowocześniejszym sposobem spowolnienia narastania wady jest kontrola krótkowzroczności. Pierwszą metodą jest ortokorekcja czyli zakładanie soczewek twardych na noc co umożliwia dobre widzenia w ciągu dnia. Powoduje ona, że promienie boczne wpadające do oka ponownie ogniskują się na siatkówce i tym samym stabilizuje wadę wzroku. Drugim sposobem, który pomoże nam w kontroli krótkowzroczności jest noszenie soczewek kontaktowych dwuogniskowych, z mniejszą mocą obwodową. Centralna część koryguje daną wadę wzroku, a obwodowa część soczewki jest mniejsza o 2 D. Przykładowo gdy moc centralnej część soczewki kontaktowej wynosi -3 D to obwodowa wynosi -1 D. Metoda ta stosowana jest głównie w Azji, a produkt nazywa się MiSight firmy CooperVison. Trzecim przykładem postępowania jest zakup okularów, których szkło okularowe, podobnej jak soczewki kontaktowe dwuogniskowe, mają słabszą moc na obwodzie. Firma Zeiss specjalizuje się w produkcji produktu o nazwie MyoVision, który rozpowszechniony jest w Singapurze i Hong Kongu.

Kontrola krótkowzroczności daje niebywałe efekty, ponieważ spowalnia narastanie wady nawet do 50%. Podam przykład, aby zobrazować zalety tej metody: 8 letnie dziecko posiada wadę -1 D oraz zakładając, że wada narasta 0,5 D na rok to po osiągnięciu dojrzałości będzie to -6 D. Jeśli natomiast zdecydujemy się na terapię zgodną z najnowszymi osiągnięciami medycyny to wada wzroku wyniesie tylko -3,5 D.

VisionOptyk Pszczyna
Pszczyna, ul. Piastowska 4
Tel. 881 787 770
https://www.facebook.com/VisionOptyk-Pszczyna
www.VisionOptyk-Pszczyna

Mariusz Koziak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *