Kim jest podolog i jak może pomóc ?

W różnych krajach i to na całym świecie, zakres działań przypisywanych podologii jest bardzo zróżnicowany. I tak na przykład w Stanach Zjednoczonych podologią zajmują się lekarze, a w Niemczech osoby po państwowych szkoleniach, przy czym nie są oni z pewnością lekarzami. Nazewnictwo przypisywane temu zawodowi również bywa odmienne: podolog, podiatra, chiropoda.

Pomimo tego można jednak przyjąć, że z naukowego punktu widzenia, podologia to nauka o kończynach dolnych: bada tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Bada wzajemne zależności przypisane różnym działom nauki w celu określenia warunków, jakich wymagają poszczególne układy i narządy do jak najsprawniejszego funkcjonowania kończyn dolnych.

Zaburzenia każdego z układów mogą powodować pojawianie się zmian na skórze kończyny dolnej. Wiedza o kończynach dolnych, o anatomii, fizjologii i o zmianach patologicznych jest bardzo potrzebna, ponieważ pozwala prawidłowo dbać o kończyny. Właściwa, profesjonalna pielęgnacja może być zapewniona tylko poprzez dobrze wyszkolonego podologa. Podolog po dokładnej ocenie stanu klinicznego kończyn dolnych, dobiera odpowiedni zestaw zabiegów i środków pielęgnacyjnych, aby zmniejszyć lub wyeliminować zmiany patologiczne w ich obrębie.

Podolog czyli osoba zajmująca się specjalistyczną pielęgnacją stóp nie jest na pewno lekarzem. Nie jest też osobą zajmującą się kosmetycznym zabiegiem pedicure. Podolog to ktoś pomiędzy tymi osobami. Zwykła codzienna czy kosmetyczna pielęgnacja stóp nie mogą być mu obce, ale z drugiej strony powinien mieć szeroką wiedzę na temat wszelkich patologii i schorzeń w obrębie kończyn dolnych, jak również bardzo duże umiejętności manualne, zdobywane zwykle całymi latami.

Często to podolog jest specjalistą, który diagnozuje chorobę w jeszcze nierozpoznanym dla pacjenta stadium i kieruje go do lekarza. Często wykryte nieprawidłowości wymagają dalszych, specjalistycznych badań, dlatego też zaproponuje on Państwu dodatkowe badania pod kątem np. grzybicy, infekcji bakteryjnych itp.

Podologia to również profilaktyka, mająca na celu sprawić by nogi jak najdłużej były zdrowe i sprawne. W gabinecie podologicznym dowiecie się w jaki sposób o nie dbać. Nogi często bolą, bo ich właściciel traktuje je jedynie jako narzędzie do poruszania się, a nie narząd, o który trzeba dbać tak samo, jak o serce czy nerki.

Osobom, które już cierpią na schorzenia kończyn dolnych takie jak:

 • wrastające paznokcie,
 • odciski,
 • modzele,
 • kurzajki,
 • pękające pięty,
 • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie skóry, paznokci czy układu kostnego,
 • zespół stopy cukrzycowej,
 • grzybica skóry,
 • grzybica paznokci,
 • deformacje stóp,
 • nadpotliwość,

podolog służy pomocą, stosując odpowiednią terapię oraz radą jak postępować i zapobiegać kolejnym komplikacjom.

Dużą grupą, do której kierowane są zabiegi podologiczne to osoby chore na cukrzycę. Diabetyków chcemy przekonać do szczególnej pielęgnacji stóp, by w ten prosty sposób mogli długo zachować zdrowe nogi i ustrzec się przed groźnymi powikłaniami związanymi z cukrzycą. W przypadkach, gdy u chorych występują już objawy schorzeń w obrębie kończyn dolnych, pomożemy ograniczyć skutki choroby, pokażemy jak nie doprowadzić do ich nawrotu.


Gabinet Podologiczny Karolina Nowak-Grabarz
Tychy, ul. 3 Stawy 4a
tel. 796 612 711
www.salon-laperla.pl
facebook.com/PodologKarolinaTychy

Iga Misiak_Stodulska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *