Reguła 7 stopni, czyli kiedy wymienia się opony w aucie?

Wymiana opon z letnich na zimowe oraz z zimowego na letnie to nie tylko obowiązek każdego właściciela auta, ale także troska o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących autem. Kiedy powinno się wymieniać opony, aby zagwarantować sobie spokojną jazdę bez niespodzianek?

Dlaczego wymiana opon jest ważna
Ponieważ komplety ogumienia samochodu na lato i na zimę są wytwarzane z innych surowców, które zachowują się odmiennie, w zależności od warunków na jezdni i temperatury powietrza. Opony przeznaczone na sezony letnie łatwą tracą przyczepność na śliskiej nawierzchni, a ich droga hamowania gwałtownie wzrasta. Natomiast opony przeznaczane na zimę dopiero w niższych temperaturach zyskują swoje właściwości i zapewniają dobre prowadzenie samochodu nawet na oblodzonej lub pokrytej śniegiem jezdni. Zimówki mają więcej lamówek, czyli odpowiednią rzeźbę, która natomiast latem jest nieodpowiednia na rozgrzany asfalt – auto nie tylko „źle się prowadzi”, ale takie opony się szybciej zużywają, a jazda na nich może stwarzać ryzyko wypadku.

Reguła 7 stopni
Dlatego nie ważne, jakim autem jeździsz – opony należy zmieniać co sezon bez względu na markę i rodzaj samochodu. Reguła 7 stopni mówi o tym, że wymianę należy przeprowadzać, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni jesienią i wzrasta powyżej 7 stopni zimą. Oczywiście ta granica jest umowna, ale kategorycznie nie można zwlekać z założeniem zimówek do pierwszych przymrozków. Należy pamiętać, że pogoda szybko potrafi się zmieniać, dlatego nie warto czekać do ostatniego momentu – jesienią warsztaty wulkanizacyjne mają gorący sezon, dlatego najlepiej umówić się na usługę dwa lub trzy tygodnie wcześniej. Podobnie należy robić wiosną – lepiej zwracać uwagę na prognozę pogody i być przygotowanym. W Polsce okres wymiany opon zaczyna się zwykle pod koniec października. Wiosenna wymiana przypada zwykle pod koniec marca.

Jakie opony wybierać
Przed zakupem trzeba koniecznie znać wymiar opony, który jest zazwyczaj wyszczególniony na jej boku. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź parametry w instrukcji auta lub wybierz się do serwisu ogumienia. Rozmiaru opony nie należy mylić z wielkością felgi – „piętnastka” nie będzie więc pełnym wymiarem. Przed wyborem należy znać jej pełny wymiar, na przykład: 315/80 R 22,5; 195/70 R 15C lub 195/65R 15 H. Warto wiedzieć, że tylko nowe produkty zapewniają pełne bezpieczeństwo jazdy. Nie opłaca się więc inwestować w używane modele. 

Auto Popek Piotr Kowalski
ul.Oświęcimska 39
43-190 Mikołów
tel. 530 438 521

https://www.facebook.com/autopopek

Iga Udziec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *