Ile czasu unoszą się balony z helem?

Często zadajecie pytanie jak długo latają balony z helem? Postanowiliśmy odpowiedzieć szczegółowo na to pytanie i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości. 

Dlaczego balony z helem się unoszą?

Zaczniemy od najprostszej kwestii – dlaczego balony z helem w ogóle latają? Hel jako gaz, jest lżejszy od powietrza. Napełniając balon helem powodujemy, że będzie się on unosił. Proste prawda?

Czynnik pierwszy – rodzaj balonów

Wpływ na czas unoszenia balonów ma bardzo wiele czynników. Najważniejszym z nich, jest materiał, z którego wykonane są balony. Wyróżniamy przede wszystkim balony lateksowe (gumowe) oraz foliowe. Balony lateksowe napełnione helem unoszą się krócej niż balony foliowe. Wynika to z faktu, iż cząsteczki helu szybciej i łatwiej wydostają się na zewnątrz przez strukturę balona gumowego.

Czynnik drugi – rozmiar balonów

Kolejnym czynnikiem jest rozmiar balona. Bardzo często zdarza się, że chcecie napompować helem małe balony (to te poniżej 10cali w przypadku balonów lateksowych oraz poniżej 35/40cm w przypadku balonów foliowych). Niestety, ilość helu którą można do takich balonów zaaplikować jest za mała, aby uniosły się w górę. Ograniczeniem jest tutaj niska pojemność takiego balona w stosunku do jego wagi własnej.

Czynnik trzeci – czynniki zewnętrzne

Tutaj chodzi oczywiście o warunki na które dany balon jest narażony. Wpływ mają takie czynniki jak temperatura, ciśnienie atmosferyczne, nasłonecznienie, wiatr. Zmiany temperatury nie wpływają korzystnie na długość czasu unoszenie się helowych balonów. Należy pamiętać, że hel jest gazem i pod wpływem ciepła zwiększa swoją objętość i odwrotnie reaguje na zimno, kiedy to zmniejsza swoją objętość. Zdarza się, że balon dodatkowo narażony jest na tarcie (sufit, ściana, drzewa).

Balony lateksowe

Standardowy balon lateksowy (12 cali, 30cm) napełniony helem unosi się w powietrzu od 3 do 6 godzin. Stosując do balona przed napompowaniem specjalny żel uszczelniający Hi-Float można wydłużyć ten czas aż do 6 dni.

Balony foliowe

W przypadku balonów foliowych nie stosujemy żelu uszczelniającego, jednak czas ich unoszenia jest i tak bardzo długi. Balony foliowe mogą się unosić nawet do miesiąca! Prawda, że długo?

Balon i wstążka
Tychy al. Bielska 137b/3e
Tel. 604 791 655
https://www.facebook.com/Balon-i-wstazka

Konopka Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *