Jak i czym czyścić futra?

Futra, futerka i tkaniny z włosiem zwane sztucznymi futrami mają ponadczasowy urok. Gdy nadchodzi jesień wyciągamy z szaf płacze i kurtki często z akcentami futerkowymi. Gdy są nowe wyglądają pięknie. Czy wiecie jak o nie zadbać aby jak najdłużej zachowały ładny wygląd?

Za co kochamy futra?
Futerko kojarzy się nam z przyjemnym dotykiem, puszystością i ciepłem, i przeważnie takie są. Z tego powodu lubimy głaskać koty i psy a także otaczać się futrzastymi przedmiotami. W sklepach można kupić sztuczne futra w wielu kolorach i strukturach, doskonale imitujące prawdziwe skórki. Od miękkich loczków niczym jagnięce, aż po twardsze przypominające dzikie zwierzęta. Także miłośnicy ekstrawagancji lub nietuzinkowych rozwiązań znajdą coś dla siebie. Na rynku są zarówno futra naturalne barwione na wiele kolorów jak i wielobarwne tkaniny w włosiem. W sezonie jesienno-zimowym wiele ubrań wierzchnich jest z futrem. Bez względu jaki rodzaj preferujemy dobrze jest wiedzieć jak o nie dbać, przechowywać i czym czyścić. Nawet sztuczne nie zawsze można prać a niewłaściwa pielęgnacja może nieodwracalnie je zniszczyć.

Pranie tkanin z włosiem
Pranie w pralce jest niezwykle ryzykowne niemal dla każdego rodzaju futra. Ryzyko zbyt ciepłej wody, zbyt długiego czasu moczenia, mieszania czy zbyt silnego wirowania jest ogromne. Podczas prania automatycznego nie jesteśmy w stanie kontrolować co dzieje się z daną tkaniną. Ewentualnie do prania nadają się futra sztuczne do 1 cm długości włosia. Jednak i dla nich trzeba ustawić program na delikatny i niezbyt gorący. Efekty źle przeprowadzonego czyszczenia mogą być przeróżne. Najczęściej robią się nieestetyczne kołtuny, które przy próbie wyczesania zostają pozbawione części włosków poprzez ich wyrwanie. Bywa także że tkanina się skurczy albo odbarwi. Resztki środków piorących mogą posklejać i narobić plam.
Pod żadnym pozorem nie można prać futer naturalnych. Jeśli zostaną zmoczone koniecznie trzeba powiesić je w przewiewnym, ciemnym miejscu w celu wysuszenia. Nie poleca się używać do tego suszarki gdyż gorące powietrze działa szkodliwe, może wystąpić linienie albo stwardnienie suszonej części.

Czyszczenie i wietrzenie
Tajemnicą długowieczności futer jest ich właściwe przechowywanie. Na pewno potrzebują dostępu do świeżego powietrza. Jeśli mamy do czynienia z rzeczami przechowywanymi w szafach, przed ubraniem, a także przed ponownym schowaniem warto je dokładnie przewentylować. Można to zrobić wieszając futro w przeciągu lub na balkonie. Do czyszczenia świetnie nadają się trociny i mąka ziemniaczana. O doborze odpowiedniego środka decyduje wielkość włosia oraz stopień zabrudzenia. Przewagą trocin jest ich naturalny, przyjemny zapach który na długo pozostaje, za to mąka ziemniaczana wnika głębiej i lepiej sprawdzi się przy silniejszych zabrudzeniach.

Kuczek Dariusz. Pracownia kuśnierska
Bieruń, ul. Oświęcimska 446
Tel. 507 435 340

Joanna Kosik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *