Dobra historia kredytowa – jak ją zbudować?

Kwestia historii kredytowej odgrywa istotną rolę szczególnie w przypadku, gdy zaczynamy myśleć o zaciągnięciu kredytu. Warto jest mieć świadomość, że budowanie wiarygodności to nie kwestia kilku dni czy tygodni. Do czego służy dobra historia kredytowa?

Zgodnie z definicją Biura Informacji Kredytowej (BIK) historia kredytowa stanowi zbiór danych na temat aktualnie spłacanych, jak i już spłaconych w przeszłości kredytów konsumentów. Dzięki niej klienci mają możliwość wynegocjowania dogodniejszych warunków spłaty zobowiązania.

Podstawową zasadą budowania wiarygodności kredytowej jest regularność. Ważną rolę odgrywają w tym przypadku zarówno terminowe spłaty kredytu hipotecznego, pożyczek gotówkowych, jak i zobowiązań powstałych na karcie kredytowej. Można rzec, że chwalenie się systematycznym spłacaniem zadłużenia jest w cenie.

Równie istotną kwestią są limity kredytowe. Czasami na skutek pewnych wydarzeń czy też dodatkowych wydatków, jesteśmy zmuszeni napiąć domowy budżet do maksimum, korzystając z limitu na koncie. Wówczas należy jak najszybciej spłacić tak powstałe zobowiązanie, które nawet niewielkie może mieć znaczący wpływ na całokształt historii kredytowej. Częste korzystanie z tego rozwiązania może być informacją dla banku, iż mamy problem z zarządzeniem bieżącymi wydatkami. Dlatego też wykorzystanie tego sposobu powinno się ograniczyć do minimum, w nagłych wymagających tego sytuacjach.

A co w przypadku, gdy nigdy nie zaciągaliśmy żadnych kredytów ani nie korzystaliśmy z karty kredytowej? Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zaciągnięcie niewielkiej pożyczki gotówkowej, kupno jakiegoś przedmiotu na raty czy też rozpoczęcie korzystania z karty kredytowej. Osoby, które nie posiadają żadnej historii kredytowej, stanowią dla banku wielki znak zapytania. Instytucje finansowe nie wiedzą czego spodziewać się po takim kliencie m.in. czy będzie on terminowo spłacał raty kredytu.

Czasami mogą wystąpić trudności w regularnym spłacaniu zadłużeń. Sytuacje, takie jak zwolnienie z pracy, nagła choroba w rodzinie czy inne duże nieprzewidziane wydatki mogą wywołać problemy z regulowaniem zobowiązań. To również może negatywnie wpłynąć na historię kredytową. Najlepszym wyjściem jest wizyta w banku w celu wydłużenia okresu spłaty kredytu. Większość banków przystaje na takie rozwiązanie chętnie, o ile nie nadużywa się tego sposobu.

Konsument w każdej chwili ma możliwość sprawdzenia zgromadzonych na jego temat danych w Biurze Informacji Kredytowej. Zamówienia odpowiedniego raportu w BIK można dokonać samodzielnie przed wizytą w banku i staraniem się o przyznanie kredytu. Wówczas można zorientować się, jak aktualnie wygląda nasza wiarygodność kredytowa i w razie konieczności starać się ją polepszyć. Każda osoba może bezpłatnie raz na pół roku otrzymać podstawową wersję raportu dotyczącą historii zaciągniętych kredytów.

Nie wszystkie spłacone już zobowiązania znajdują się w bazie BIK. Czasami klienci mogą być nieświadomi tego, że skrupulatnie budowana historia kredytowa została utracona. Dlaczego? Zawsze należy pamiętać o wyrażaniu zgody na przetwarzanie informacji o kredytach nawet po wygaśnięciu danego zobowiązania. Terminowo spłacanie zadłużenia w przeszłości pozytywnie wpływa na wiarygodność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

W każdej chwili można złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych dotyczących danego zobowiązania. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy w przeszłości wystąpił problem ze spłatą jakiejkolwiek pożyczki czy raty, które teraz stanowi „plamę na honorze” naszej wiarygodności kredytowej. Wówczas BIK przetwarza dane dotyczące danego zobowiązania wyłącznie przez okres 5 lat. 

Bank Spółdzielczy w Pszczynie
ul. Rynek 6, Pszczyna
tel.: 32 210 36 39
http://bspszczyna.pl/

Alicja Doman

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *