Wrastające paznokcie

To jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do gabinetów podologicznych. Dyskomfort, ból i obrzęk towarzyszące wrastającym paznokciom uniemożliwiają normalne funkcjonowanie stopy. Można temu zaradzić dzięki zabiegom wykonywanym przez podologa.

Opis problemu
O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy płytka paznokciowa ulega zakrzywieniu i wrasta w wały okołopaznokciowe. Zazwyczaj problem dotyczy dużego palca stopy, którego paznokieć jest twardy i gruby, a przez to najsilniej wbija się w naskórek.Wrastający paznokieć powoduje stan zapalny wału paznokciowego, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i ból. Jeżeli nie podejmie się leczenia, często dołącza się dodatkowo infekcja bakteryjna.

Przyczyny wrastania paznokci.
Powodów wrastania paznokci jest kilka. Jednym z głównych jest nieprawidłowa codzienna pielęgnacja stóp i paznokci. Przede wszystkim chodzi o zły sposób obcinania paznokci – „na okrągło” lub zbyt krótko, co powoduje nieprawidłowy odrost paznokci i obrzęk tkanek dookoła.Inne przyczyny wrastania paznokci to zły dobór obuwia, grzybica, otyłość, ale też np. intensywne uprawianie sportów, w trakcie których mocno spocona stopa podda-wana jest gwałtownym ruchom i przeciążeniom.

Kiedy wybrać się do podologa?
Konsultacja ze specjalistą zalecana jest na najwcześniejszym etapie – gdy tylko zaczynamy czuć podrażnienie, wał paznokciowy jest zaczerwieniony, a skóra na brzegach paznokcia wydaje się cieplejsza.Nie powinno się czekać, aż objawy same ustąpią – grozi to powstaniem stanu zapalne-go i wydzieliny ropnej. Podolog może zapobiec dalszemu wrastaniu paznokcia i przede wszystkim ukoić ból i dyskom-fort pacjenta.

Jakie zabiegi warto wykonać?
Wrastanie paznokcia nie jest już dzisiaj wskazaniem do jego usunięcia.Odpowiednie zaopatrzenie zmienionego zapalnie miejsca i założenie klamry pozwala rozwiązać problem bez bardzo inwazyjnego zabiegu, jakim jest chirurgiczne usunięcie paznokcia.

Jak może pomóc podolog?
Podolog po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu stanu paznokci planuje odpowiednią terapię, która zazwyczaj składa się z:
• oczyszczenia zmienionego chorobowo miejsca
• założenia tamponady
• założenia klamry na paznokieć
• doboru kosmetyków leczniczych.

Niezbędne są systematyczne wizyty w celu przestawienia klamer i kontroli postępów terapii. Czasem konieczne jest także wykonanie wymazu mikrobiologicznego i podjęcie leczenia dermatologicznego.
Przy wrastających paznokciach stosuje się kosmetyki z zawartością kolagenu i olej-ku z drzewa herbacianego, działającego antyseptycznie.

Jeśli spotkał cię podobny problem możesz udać się do pani Karoliny Nowak-Grabarz, właścicielki Gabinetu Podologicznego w Tychach.
Na miejscu pani Karolina przeprowadzi wywiad, udzieli fachowej porady i ewentualnie zaleci odpowiedni zabieg.
Artykuł partnera

Gabinet Podologiczny Karolina Nowak-Grabarz
Tychy, ul. 3 Stawy 4a
tel. 796 612 711
www.salon-laperla.pl
facebook.com/PodologKarolinaTychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *