Energooszczędność w domu

Może być wiele powodów, dla których mieszkańcy domów wybierają rozwiązania energooszczędne. Z jednej strony na powszechnie panującą modę, z drugiej na szukanie oszczędności. W Polsce wykorzystywane są cztery profesjonalne rozwiązania energooszczędne: panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła i rekuperatory.

composite of lightbulb graphic with solar panel

Pierwszym z rozwiązań są panele fotowoltaiczne. Efektem ich działania jest wytworzenie energii elektrycznej. Wbrew pozorom, w niezbyt mocno nasłonecznionym kraju jak Polska, mogą się przyczynić do znacznego obniżenia rachunków za prąd – im większy dom, tym lepiej. Oczywiście ich efektywność nie jest u nas aż tak duża, aby mogły całkowicie zastąpić normalnego operatora energetycznego, jednak z powodzeniem mogą przez kilka lat doprowadzić do zmniejszenia wydatków.  Mylone są często z kolektorami słonecznymi, które działają inny sposób.

Kolektory słoneczne w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych nie wytwarzają prądu, lecz ciepło, które może posłużyć do ogrzewania wody. To dość ciekawe i tak jak w pierwszym przypadku, opłacalne w perspektywie kilku lat rozwiązanie. Oba wymagają poczynienia dosyć znacznych inwestycji, jednak uzyskane efekty mogą być widoczne stosunkowo szybko.

Kolejne urządzenia – pompy ciepła, uznawane za nowość, istnieją już jednak od lat 80-tych. Wymagają co prawda do swojego działania prądu, lecz pozostałe 2/3 energii jest de facto gratis i służy do wytworzenia ciepła.

Ostatnim z urządzeń są rekuperatory. Umożliwiają one głównie dosyć szybką wymianę powietrza, dzięki czemu pomieszczenia są świeższe i nie czuć w nich duszności.

COMSOLAR
Tychy, ul. Fabryczna 11

Tel. 692 427 938
www.comsolar.pl
facebook.com/comsolar.tychy

Łukasz Górlaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *