Kawa na kilka sposobów

Pewnie większość osób nie tylko w  Polsce, ale i  na świecie rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Jakie są jednak najbardziej popularne sposoby przygotowania tego znanego chyba niemal wszystkim napoju?

Pierwszym sposobem jest tak zwana kawa po turecku. Przyrządzana jest za pomocą specjalnego rondelka. Wsypuje się do niego niezwykle drobno zmieloną kawę razem z  cukrem, zalewa zimną wodą, a  potem kilkukrotnie podgrzewa się na wolnym ogniu. Do gotowego napoju można dodać jeszcze przyprawy, takie jak cynamon albo kardamon.
Kolejną metodą jest przyrządzenie kawy w  kawiarce. Kawa przyrządzona w  ten sposób to tak zwana mokka.
Zasada działania kawiarki jest w  założeniu bardzo podobna do tej z  ekspresu ciśnieniowego. Woda, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, przesącza się przez kawę pod ciśnieniem rzędu dwóch barów dając aromatyczny napój.

Kolejnym sposobem na przygotowanie kawy jest użycie do tego ekspresu ciśnieniowego. Jest to co prawda najdroższe rozwiązanie (przynajmniej jeśli chodzi o  zakup samego urządzenia), ale daje najbardziej aromatyczną kawę cechującą się wyrazistym smakiem. Żeby przyrządzić małą czarną w  ten sposób, wsypuje się kawę do specjalnego sitka, a  następnie delikatnie ugniata. Po tej procedurze należy umieścić sitko w  kolbie, a  tą w  tak zwanej grupie. Woda, gdy zostanie podgrzana do temperatury rzędu 88-92 stopni Celsjusza, zaczyna przesączać się przez kawę pod bardzo dużym ciśnieniem dochodzącym nieraz do 15 barów.

Jak widać sposobów przyrządzania kawy jest całkiem dużo. Jeśli natomiast chcemy zaznać najbardziej wykwintnego smaku kawy, to najlepiej wybrać się do kawiarni, w  której kawa parzona jest w  profesjonalnych ekspresach ciśnieniowych. Takiego smaku nie uzyskamy domowymi sposobami. Poza tym gdzie indziej, jak nie w  dobrej kawiarnio-lodziarni odprężymy się, porozmawiamy z  przyjacielem/przyjaciółką, przy pysznej kawie i  smacznym deserze.

Lodziarnia KOLE BANY
Kobiór, ul. Leśników 3
Tel. 512 660 575
Fb/Kole-Bany

Damko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *