Zasady wyboru kształtu oprawek dla okularów

Chociaż okulary wymyślono jako przyrząd, który spełniałby funkcję aparatu korekcyjnego dla oczu, to w dwudziestym pierwszym wieku odgrywa on jeszcze jedną rolę, bo stanowi element stylizacyjny. Stało się tak za sprawą ich oprawek. Poznajmy zasady wyboru kształtu oprawek okularów.

Kształt głowy jako ważny wyznacznik dla fryzury, brody oraz oprawek okularów

Okulary to aparat korekcyjny dla oczu, taki sam jak aparat słuchowy dla uszu, czy aparat zębowy dla zębów – za ich sprawą poprawia się widzenie, a w niektórych przypadkach nawet leczy się wzrok. Sprawdzają się zwłaszcza przy takich wadach wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, presbiopia, czy astygmatyzm. Do korekcji służą specjalne szkła, które trzymają się w oprawkach, z kolei oprawki powodują, że okulary wyglądają ciekawie i wyrastają z roli aparatu korekcyjnego do rangi elementu stylizacyjnego. Aby okulary korzystnie wpływały na wizerunek, należy wybrać oprawki kształtem pasujące do kształtu głowy a kolorem do koloru włosów. Chodzi o to, że kształt naszej głowy powoduje to jak się prezentujemy, a wszelkie zabiegi stylizacyjne stosowane na głowie powinny współgrać z jej kształtem. Efektem tego zarówno fryzurę, jak też w przypadku panów brodę, trzeba dostosowywać do kształtu głowy, zresztą to samo tyczy się okularów, a ściślej ich oprawek.

Kształt głowy a kształt oprawek okularów

Osoby z głową okrągłą niech zdecydują się na oprawki w kształcie kwadratowym, prostokątnym i bezbramkowym, a zrezygnują z oprawek w kształcie okrągłym i owalnym. Osoby z głową owalną to szczęściarze, do których pasują wszystkie kształty okularów. Osoby z głową kwadratową niech zdecydują się na oprawki w kształcie okrągłym, owalnym i bezbramkowym, a zrezygnują z oprawek w kształcie kwadratowym i prostokątnym. Dla osób z głową prostokątną najbardziej pożądane okulary to owalne i prostokątne, a najmniej okrągłe i kwadratowe. Osoby z twarzą trójkątną niech postawią na oprawki w okrągłym kształcie a unikają oprawek w kształcie kwadratowym.

Kształt głowy a kształt oprawek okularów
Kształt głowyNajlepsze kształty oprawek okularówNajgorsze kształty oprawek okularów
Głowa okrągła1. Kwadratowe 2. Prostokątne 3. Bezramkowe1. Okrągłe 2. Owalne
Głowa owalna1. Okrągłe 2. Owalne 3. Kwadratowe 4. Prostokątne 5. Bezramkowe 
Głowa kwadratowa1. Okrągłe 2. Owalne 3. Bezramkowe1. Kwadratowe 2. Prostokątne
Głowa prostokątna1. Owalne 2. Prostokątne1. Okrągłe 2. Prostokątne
Głowa trójkątna1. Okrągłe 2. Bezramkowe1. Kwadratowe


Orzesze, ul. Rybnicka 4
Tel. 500 412 569
emoptyk@interia.pl
www.em-optyk.pl
facebook/EM-Optyk

Ksawery Kostrycki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *