Jak dopasować felgi stalowe?

Gdy eksploatowanie fabrycznego kompletu felg przestaje być dobrym rozwiązaniem lub żal nam narażać na szwank nasze eleganckie koła ze stopów aluminium w okresie zimowym, przychodzi czas na podjęcie decyzji o zakupie kół stalowych.

Teoretycznie dopasowanie kół stalowych realizuje się na bliźniaczych założeniach, jak przy okazji obręczy aluminiowych, jednak w rzeczywistości wytyczne są troszeczkę odmienne. Podstawowa różnica to kompletny brak dowolności, który występuje w przypadku alufelg. Felgi stalowe mają obowiązek spełniać ścisłe parametry techniczne. Pierwszy zasadniczy parametr to rozmiar. Uwarunkowany jest on od możliwości konstrukcyjnych rozpatrywanego samochodu. Decydujące warunki dopasowania to marka i model auta, rok produkcji, jego typ lub moc silnika. Następny istotny parametr to średnica rozstawu plus ilość otworów montażowych.

Wartość rozstawu określana jest w milimetrach. Następną znaczącą wielkością jest ET, czyli potocznie odsadzenie. Szczegółowo jest to odstęp między punktem centralnym, a płaszczyzną styku piasty, podawane w milimetrach. Felgi stalowe tak jak ze stopów aluminium występują zarówno z ujemnym jak również plusowym odsadzeniem. W przypadku, gdy wielkość ta jest ujemna, należy przyjąć, że taka felga w pewnym sensie wychodzi na zewnątrz samochodu. Wartość dodatnia określa sytuację odwrotną. Im ET jest większe, tym felga zagłębia się w nadkole pojazdu.

Warto mieć na uwadze, że niejednokrotnie wartość parametru odsadzenia ma prawo różnić się od tego, co zawierały koła montowane przez producenta. Dobieranie obręczy stalowej powinno toczyć się zgodnie z wytycznymi zawartymi w katalogach technicznych, jakie udostępniają producenci samochodów oraz części zamiennych. Jeżeli dla przykładu zmieniona zostaje szerokość lub średnica felgi, to wielkość odsadzenia zazwyczaj również ulegnie korekcie.

Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwracać baczność w trakcie zakupu obręczy stalowych, stanowi średnica otworu na piastę. Otwór ten bezwzględnie musi być dopasowany do kołnierza piasty. Gwarantuje to poprawne przenoszenie obciążeń.

Felgi stalowe należy wybierać posługując się danymi posiadanego środka lokomocji. Trafny dobór obręczy gwarantuje komfortową i niezawodną jazdę. Najlepiej podczas kupna felg jest polegać na doświadczeniu sprzedawców, którzy dopasowują je dokładnie według danych fabryki aut.

Tychy, ul. Żółkiewskiego 101
32 326 84 32
kontakt@wulkdrive.pl
www.wulkdrive.pl
facebook/wulkdrive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *