Materace – 5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem materaca

Łózko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Dlaczego? Statystycznie każdy z nas spędza w nim każdego dnia od 6 do 8 godzin. Stanowi to przynajmniej 1/4 dnia — dlatego też wybór właściwego materaca jest tak niezmiernie ważny. Źle wybrany może bowiem obniżyć komfort naszego wypoczynku. To z kolei wpływa na obniżenie samopoczucia. 

Materace powinno się również wymieniać średnio co 7 lat. Jeśli więc stoisz przed dokonaniem tego wyboru — przeczytaj i sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem nowego modelu.

Rodzaj materaca

Producenci materacy nie próżnują i co chwilę zaskakują nas nowymi, co raz to lepszymi modelami. Dlatego też przed udaniem się na zakupy, warto wiedzieć, czego można spodziewać się po dostępnych modelach. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdują się:

  • Materace sprężynowe — dostępne są w przystępnych cenach, dlatego też mają tylu zwolenników. Charakteryzują się dość dużą twardością oraz wydłużoną żywotnością;
  • Materace kieszeniowe — nieco droższe, ale znacznie bardziej komfortowe niż tradycyjne modele. Dzięki specjalnym wkładkom bez problemu można dopasować ich twardość do swoich własnych preferencji;
  • Materace termoelastyczne — są bardziej kosztowne. Wszystko przez ich specjalną budowę, która w trakcie snu idealnie dopasowuje się do sylwetki osoby, która na nim wypoczywa;
  • Materace żelowe — niestety jedne z najdroższych, przez co również trudnodostępne w polskich sklepach. Poza idealnym dopasowaniem się do sylwetki ciała wpływają na zoptymalizowanie temperatury ciała w trakcie snu.

Budowa ciała

Materac doskonały powinien odpowiadać parametrom Twojego ciała. Kształt sylwetki, wzrost oraz waga mają bowiem kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu w trakcie snu. Nawet najdroższy materac, aczkolwiek niedopasowany, może bowiem powodować duży dyskomfort. W związku z tym przyjęło się, że model idealny powinien być dłuższy o co najmniej 20 cm od wzrostu swojego użytkownika. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że kończyny tej osoby będą wystawać poza powierzchnię materaca. Duże znaczenie odgrywa także waga — im jest ona większa, tym twardszy materac powinno się wybrać. Nie należy również zapominać o tym, że nie powinno się łączyć ze sobą materacy, które zostały wykonane z dwóch różnych materiałów. Powodem tego jest powstająca w miejscu ich styku strefa mniejszej twardości. Jej istnienie wpływa na obniżenie komfortu, jaki odczuwa się w trakcie snu. Dla par, które potrzebują różnego stopnia twardości materaca, zaleca się zakup modeli, które samoistnie dopasowują się do wagi użytkowników. Są to głównie materace termoelastyczne, lateksowe oraz piankowe. 

Oczekiwania zdrowotne

Wiele osób zmaga się z różnego typu schorzeniami kręgosłupa. Dlatego przed wyborem właściwego modelu, warto najpierw skonsultować to z lekarzem lub fizjoterapeutą. Z ich pomocą dowiesz się, jaki model będzie odpowiedni dla Twoich pleców. Dla osób zmagających się z alergiami najlepszym wyborem będzie zakup materaca, który wyprodukowano z pianki lub lateksu. Tworzywa te nie gromadzą grzybów ani roztoczy. Jeżeli natomiast w trakcie snu drętwieją Ci kończyny, powinieneś sięgnąć po modele termoelastyczne lub żelowe.

Pozycja snu

Wiele osób posiada swoją ulubioną pozycję, w której spędza większość snu. Osobom, które zasypiają na jednym z boków, zaleca się wybór modelu miękkiego. Twardsze materace poleca się osobom, które lubią spać w pozycji na brzuchu. Tym, którzy zwykle śpią, leżąc na wznak — zaleca się wybór materaca o średnim stopniu twardości.

Termoizolacja

To kolejna ważna kwestia. Zwłaszcza jeżeli masz swoje przyzwyczajenia i zdarza Ci się, ze w trakcie snu marzniesz. W tym wypadku dobrym wyborem okaże się zakup materaca, który wykonano z pianki lub lateksu. Jeżeli jednak w nocy bardzo często się pocisz i jest Ci zbyt gorąco — powinieneś sięgnąć po tradycyjny model sprężynowy. To właśnie on zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli w trakcie snu bardzo często się budzisz lub przewracasz z boku na bok — sięgnij po materac z jedną strefą twardości.

Salon Materacy i Mebli Mój Sen
Tychy al. Niepodległości 2
Tel. 694 079 694
www.mojsen.pl
fb/salonmojsen

artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *