Odciski na palcach stóp

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości pacjentów zgłaszających się do gabinetu podologicznego. Pojawienie się tzw. nagniotków wynika często ze zwykłych, codziennych nawyków (np. zbyt ciasne obuwie), co wpływa na ich powszechność występowania. Często pacjenci próbują domowymi sposobami uporać się z odciskami, co niekiedy pogarsza sytuację. Poza wyglądem estetycznym powodują również dyskomfort w życiu codziennym, ze względu na towarzyszące im dolegliwości bólowe.

Odciski – czym są? Jak wyglądają? Gdzie występują?
Odciski to inaczej znaczne zgrubienie skóry. W miejscu odcisku jest ona zdecydowanie twardsza i ma żółtawe zabarwienie (zwłaszcza przy odciskach na piętach, tzw. modzelach).
Odciski mają charakter miejscowy. Oznacza to, że powstają tylko na danym obszarze skóry, nie mają tendencji do samoistnego rozprzestrzeniania się. Są wyraźnie oddzielone od reszty – można to zarówno zaobserwować, jak i poczuć (skóra jest twardsza, dlatego dotykając nagniotka czuć jego odrębność).
Odciski najczęściej tworzą się w obszarze śródstopia, zwłaszcza na pięcie. Mogą wystąpić również na palcach stopy, pomiędzy nimi, a nawet w wałach paznokciowych czy pod płytką paznokcia.

Odciski – przyczyny powstawania nagniotków
Osoby z tendencją do pojawiania się odcisków to:
sportowcy, zwłaszcza kulturyści i amatorzy sportów siłowych – dźwiganie ciężarów wytwarza bardzo duży nacisk, co sprzyja rozwojowi odcisków. Wpływ może mieć także źle dopasowane obuwie sportowe. U sportowców bardzo powszechne są również odciski na dłoniach, co wynika przede wszystkim z bardzo mocnego chwytania sztangi/hantli bez odpowiedniego zabezpieczenia rąk (rękawiczki ochronne);
pracownicy fizyczni – sytuacja jest nieco podobna jak u pasjonatów siłowni.
Większą skłonność do nagniotków mają również osoby z niektórymi chorobami zespołu metabolicznego, zwłaszcza cukrzycą i nadciśnieniem.

Najpowszechniejszą przyczyną rozwoju nagniotków jest źle dopasowane, zbyt ciasne obuwie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza, gdy spędzamy w nim kilka godzin dziennie.
W trakcie chodzenia palce stóp są ściśnięte przez czubki, co sprawia, że skóra wyczuwa nacisk i broniąc się przed nim, zaczyna twardnieć. Dochodzi do procesu rogowacenia, po którym jednak nie następuje złuszczanie, czyli usuwania starego naskórka na rzecz nowego. Tak działa właśnie mechanizm tworzenia się odcisków.
Do powstawania nagniotków przyczynia się również monotonia i regularność jakiegoś ruchu. Jeśli codziennie powtarzamy daną czynność z użyciem przedmiotów (np. wspomniane wcześniej dźwiganie ciężarów lub chociażby obieranie ziemniaków), w trakcie której tworzy się nacisk, to jest bardzo duża szansa na pojawienie się odcisków.
Skóra w tym miejscu zaczyna się na swój sposób bronić i zapobiegać nadmiernej sile działającej na nią. Pod wpływem napierającego nacisku może tworzyć się stan zapalny.

Odciski na stopach – jak rozpoznać? Objawy
Odciski na stopach łatwo zauważyć ze względu na ich charakterystyczne odgraniczenie się od zdrowej skóry. Dodatkowym symptomem, utrudniającym codzienne funkcjonowanie, jest ból. Nasila się on zwłaszcza podczas chodzenia lub wykonywania innych czynności wywołujących napór na miejsce zrogowaciałej skóry.
Po zaobserwowaniu odcisku warto od razu udać się do gabinetu podologicznego na zabieg usunięcia. Oszczędzi to przykrych dolegliwości i zapewni bezpieczne pozbycie się problemu. Jest to tani zabieg – w niektórych gabinetach jego ceny zaczynają się już od 60 zł.

Dlaczego nie wolno lekceważyć odcisków?
Odciski są pewnego rodzaju stanem patologicznym tkanki i może im towarzyszyć łagodny stan zapalny. Z czasem jednak, wraz z rozwojem schorzenia, rogowaciejący naskórek “wciska” się jeszcze mocniej w zdrowe tkanki skóry i może zaostrzać charakter ogniska zapalnego. Im dłużej rozwija się schorzenie, tym trudniejsze i nieco bardziej bolesne jest jego usuwanie. Dlatego podjęcie szybkich działań jest korzystne nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale i komfort.

Nagniotki i modzele – czym się różnią?
Odciski mogą mieć kilka rodzajów, a wśród najczęstszych wyróżnia się nagniotki i modzele. Często stosuje się te nazwy zamiennie, jednak między tymi zrogowaceniami istnieje pewna różnica.
Nagniotki są zwykle niewielkich rozmiarów i obejmują miejsca, gdzie powstawanie dużego odcisku było trudne, np. palce czy przestrzeń między nimi. Ich rozmiar porównuje się do ziarnka grochu. Są twarde i pokryte nieco błyszczącą warstwą. Mogą powodować ostry i przeszywający ból, co wynika z faktu, iż uciskają nerwy.
Modzele z kolei mają stosunkowo duży rozmiar i zajmują znacznie większe obszary, np. piętę. W przeciwieństwie do nagniotków są miękkie, typowe dla nich jest również żółtawe zabarwienie. Mogą być lekko zaczerwienione. Nacisk wywierany na modzele może powodować nagły i piekący ból, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną tego typu odcisków jest noszenie zbyt ciasnego obuwia.

Jak podolog usuwa odciski?
Odciski na stopach to jedna z najczęstszych przypadłości, z którymi podolodzy spotkają się w swoich gabinetach. Usunięcie stwardniałej skóry przez specjalistę, pozwala skutecznie rozprawić się z odciskiem i zmniejsza ryzyko nawrotu.

Sposób usuwania odcisku zależy od jego charakteru i miejsca. Istotne znaczenie ma również obecność (lub brak) stanu zapalnego. Najbardziej powszechną metodą jest mechaniczne usuwanie odcisku, do czego wykorzystuje się:
dłuto, frezarkę, skalpel.
Cały zabieg podolog rozpoczyna od odpowiedniego przygotowania stopy – oczyszczenia jej i zmiękczenia stwardniałej skóry (za pomocą specjalnych środków). Następnie za pomocą skalpela usuwa warstwę rogową naskórka.
W kolejnym kroku sięga po dłuto, dzięki któremu ma dostęp do skóry właściwej i może usunąć odcisk. Na sam koniec podolog wygładza warstwę naskórka przy pomocy frezarki i aplikuje opatrunek łagodzący oraz przyspieszający regenerację.

Całość zostaje zabezpieczona dodatkowym opatrunkiem, odpornym na zmoczenie. Dzięki temu można bez obaw brać kąpiel, choć zaleca się unikanie nadmiernego kontaktu opatrunku z wodą w pierwszych 3 dniach.
Zabieg wykonywany u podologa jest bezbolesny i przynosi natychmiastową ulgę. Leczenie odcisków może zakończyć się na jednej wizycie lub wymagać powtórzenia. Wszystko zależy od kondycji nagniotków w momencie zgłaszania się do gabinetu podologicznego. Im wcześniej, tym większa szansa na jednorazowe pozbycie się problemu.

Jak dbać o stopy po usunięciu odcisku? Jak je pielęgnować, aby uniknąć nawrotu?
Usunięcie odcisku u podologa nie oznacza, że problem nie wróci. Nacisk na stopy wywierany jest niemal zawsze, dlatego kluczową rolę w ochronie przed odciskami odgrywa właściwa pielęgnacja skóry stóp. Bezpośrednio po zabiegu podolog może zalecić korzystanie z preparatów zmiękczających i nawilżających.
Domowa pielęgnacja stóp powinna się opierać przede wszystkim na regularnym usuwaniu zrogowaciałego naskórka oraz stosowaniu produktów zmiękczających skórę. Szczególnie polecane są preparaty z mocznikiem, zatrzymującym wodę w naskórku. Dla wzmocnienia efektu można korzystać z peelingów gruboziarnistych, 2–3 razy w tygodniu.

Gabinet Podologiczny Karolina Nowak-Grabarz
Tychy, ul. 3 Stawy 4a
tel. 796 612 711
www.salon-laperla.pl
facebook.com/PodologKarolinaTychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *