Ostroga piętowa

Ostroga piętowa – to choroba powodująca dolegliwości bólowe guza piętowego w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej ból zlokalizowany jest w części przyśrodkowej kości piętowej. Zmiany te powstają na skutek długotrwałego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

Toczący się chronicznie proces zapalny powoduje, że we wrażliwym miejscu tworzy się nadprogramowa tkanka kostna. Na zdjęciu rentgenowskim ostroga piętowa widoczna jest jako ostra, dziobiasta wyrośl kostna, biegnąca od guza piętowego ku przodowi.W początkowym stadium zazwyczaj największe dolegliwości występują rano, podczas obciążenia po odpoczynku, po rozchodzeniu się zmniejsza się. Wieczorem, po obciążeniu trwającym cały dzień, ponownie daje o sobie znać. Z czasem ból występuje już stale i towarzyszy chodzeniu, dłuższemu staniu, pojawia się w spoczynku. Pacjenci opisują ból jako piekący, nawet palący. Zapalenie rozcięgna podeszwowego jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu stóp, pięt u dorosłych. W Stanach Zjednoczonych jest to około miliona wizyt rocznie u lekarzy.

Ostroga piętowa występuje najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, w młodszej grupie wiekowej dolegliwości obserwuje się u biegaczy, gdzie przyczyną mogą być powtarzające się mikrourazy.

Podologia Izabela Rozmus
Pszczyna, ul. Jana Kapicy 8
Tel. 535 302 360
FB/Podologia-Izabela-Rozmus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *