Wykańczamy dom – czyli o czym warto wiedzieć kupując drzwi

Niezależnie od tego, czy remontujesz mieszkanie, kupiłeś je w stanie deweloperskim, czy też kończysz budowę swojego własnego domu, staniesz przed koniecznością zakupu drzwi wewnętrznych. Ich wybór jest ogromny. Może je dostać od ręki w sklepach budowlanych, można je zamówić z katalogu specjalistycznych firm lub zamówić na zamówienie u stolarza.

Lewe czy prawe?
Podstawowym podziałem, a tym samym charakterystyką drzwi jest kierunek ich otwierania. Drzwi nazywa się lewymi, jeżeli stojąc przed nimi otwieramy je ciągnąć i zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka po prawej. Prawe drzwi to takie, gdy stojąc przed nimi otwieramy je ciągnąc i zawiasy znajdują się po prawej stronie, a klamka po lewej. Gdy stoimy po drugiej stronie ościeżnicy, czyli drzwi otwierają się „od nas”, strony się odwracają.

Ościeżnica.
Ościeżnica (inaczej zwana futryną), to nic innego jak rama, do której przymocowane są skrzydła drzwi. Najczęściej spotykanymi ościeżnicami w budownictwie są te wykonane z płyty MDF (dokładnie z tej samej płyty wykonane są meble i fronty meblowe). Zdarzają się też futryny wykonane z litego drewna, drewna klejonego warstwowo lub metalu. Ostatni wymieniony materiał jest coraz częściej spotykany i lubiany przez wszystkich fanatyków nowatorstwa i eleganckiego designu. Często znajdują zastosowanie w nowoczesnych domach i nie stanowią tylko elementu drzwi do pomieszczeń jak kotłownia.

Skrzydło drzwiowe.
Wykonane jest ono zazwyczaj z materiału, z jakiego wykonana jest ościeżnica: płyta MDF, drewno, metal. Zdarzają się także drzwi wewnętrzne wykonane na wzór plastra miodu (tektura), płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa lub szkło. Jeżeli wypełnieniem skrzydła ma być szkło, ze względów bezpieczeństwa lepiej wybierać laminowane lub hartowane. Przed wybraniem konkretnego modelu warto porównać ofertę różnych firm, sprawdzić, czy posiadają one wymagane atesty bezpieczeństwa. Bardzo często sklepy internetowe posiadają wybór większy niż sklepy stacjonarne, a zdjęcia odzwierciedlają rzeczywisty stan towaru.

Dodatkowe elementy dla drzwi.
Ważne jest, aby drzwi do pomieszczeń w których znajduje wyciąg i wymagają wentylacji posiadały wycięte otwory, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza. Otwory najczęściej znajdują się na wysokości 10 – 25 cm od podłogi.
Ukryte zawiasy dodają drzwiom elegancji i powodują, że drzwi niemal licują się z ościeżnicą. Część zawiasu wpuszcza się w bok ościeżnicy, a część w skrzydło.

Podsumowując.
Zalecamy zakup drzwi wraz z montażem. Unikniemy wtedy utraty gwarancji, którą zawsze można uargumentować nieumiejętnym montażem drzwi. Kolor i faktura drzwi wewnętrznych i zewnętrznych powinna być zgodna ze stylistyką okien i podłogi.

Tychy, ul. Mikołowska 199
32 217 77 94/95
604 196 619
sekretariat@tyskieokna.pl
www.tyskieokna.pl
facebook/tyskie.okna

Mateusz Pięta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *