Sprzedaż auta czy złomowanie?

Zastanawiasz się co zrobić ze swoim starym, zniszczonym autem? Możesz się go pozbyć w bardzo prosty sposób. W tym artykule dowiesz się wszystkiego. Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego, busa, ciężarowego lub jakiegokolwiek innego pojazdu, którego chciałbyś się już pozbyć z różnych względów, to masz do wyboru najczęściej dwa rozwiązania.

Pierwszym z nich jest standardowa sprzedaż auta osobie prywatnej albo firmie lub złomowanie w legalnej kasacji pojazdów.

Sprzedaż auta

W przypadku, gdy jesteś przekonany, że Twoje stare auto jeszcze nadaje się do dalszego użytkowania i nie będzie ono stwarzało realnego zagrożenia na drodze to najlepszym rozwiązaniem będzie zwyczajna sprzedaż takiego samochodu innemu użytkownikowi dróg. Musisz jednak pamiętać, że sprzedając auto, które posiada wiele wad ukrytych narażasz przyszłego właściciela na znaczne straty finansowe czy zdrowotne. 

Czasami zdarzają się także przypadki, że zakupionym autem właściciel nie dojechał nawet do domu bo spowodował wypadek, którego przyczyną było nadmierne zużycie poszczególnych elementów lub jednej części. Warto więc przed sprzedażą takiego pojazdu zrobić przegląd techniczny, który wyeliminuje możliwość wystąpienia tego rodzaju sytuacji w przyszłości.

Jeśli Twoje auto spełnia wszystkie minimalne wymagania to spokojnie możesz zacząć szukać „kupca” na swój samochodów. Możesz to zrobić za pośrednictwem internetu, lokalnych gazet ogłoszeniowych lub po prostu rozpowiedzieć o tym fakcie wśród swoich znajomych. Profesjonalni sprzedawcy aut używanych najczęściej wykorzystują popularne portale ogłoszeniowe oraz aukcyjne.

Kasacja pojazdu – złomowanie

Bardzo mocno wysłużone auto, które nie nadaje się już do dalszego użytkowania, a koszt jego naprawy przewyższa jego realną wartość rynkową najlepiej oddać na złom. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko pozbyć się niepotrzebnego wraka ze względu na liczne opłaty ( OC, parking itp.).

Takie rozwiązanie jest zgodne z prawem i maksymalnie ekologiczne tylko w przypadku legalnie działających stacji demontażu pojazdów. Taka firma nigdy nie kupuje takich aut na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Zwykle wypisuje się upoważnienie na wykonanie wszelkich czynności związanych ze skasowaniem auta. Jeśli jakaś „autokasacja” proponuje Ci zakup Twojego auta na podstawie umowy kupna-sprzedaży to prawdopodobnie jest to tzw. „dziki szrot”, który kupuje i demontuje auta bez specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanych pracowników.

Jak odróżnić dziki szrot od legalnej stacji demontażu?

Przede wszystkim poprzez wypisywane dokumenty. Jeśli taka firma proponuje umowę kupna-sprzedaży, a przedstawia się jako stacja demontażu pojazdów to prawdopodobnie mija się z prawdą. Stacja demontażu nie kupuje od Ciebie auta tylko świadczy usługę złomowania, na podstawie której Ty będziesz mógł legalnie wyrejestrować auto. To jest podstawowa różnica. Nigdy nie daj oszukać takim kombinatorom. 

Niestety właściciele aut często decydują się na takie rozwiązanie, gdyż dzikie szroty mają bardzo małe koszty utrzymania i mogą zaproponować większą stawkę za samochód niż legalna stacja demontażu, która ma ogromne koszty. Myślę, że dopóki nasz naród nie zmieni mentalności lub nie poprawi się nasza sytuacja materialna, niestety dalej będziemy dorabiać szarą strefę.

Kasacja pojazdów w legalnej stacji demontażu to gwarancja w pełni bezpiecznej transakcji, profesjonalnego transportu oraz rzetelnego załatwienia wszelkich formalności. Pozostaje jeszcze jedna kwestia…

Ile mogę zarobić na złomowaniu swojego auta?

Jak już pisałem wcześniej, legalna stacja demontażu ma dużo większe koszty utrzymania niż dziki szrot, który demontuje pojazdy w przydomowej stodole. Oczywiste jest więc, że dziki szrot może zapłacić nawet o kilkaset złotych więcej niż legalna kasacja pojazdów. Czasami jednak bywa tak, że te kwoty są bardzo zbliżone i nie warto ryzykować. Stacje demontażu płacą bardzo różnie za auta.

Warto więc szukać takiej stacji demontażu, która proponuje płatność za każdym kilogram masy pojazdu. Jeśli Twój stary pojazd nie jest w stanie sam dojechać do najbliższej stacji demontażu możesz zamówić lawetę, ktora przyjedzie i zabierze auto z wyznaczonego przez Ciebie miejsca. Zazwyczaj wtedy stacja demontażu odejmie od końcowej kwoty koszt transportu.

Jeśli nie jesteś pewny swojego pojazdu lub po prostu stoi on bezużytecznie przez wiele lat na parkingu warto rozważyć legalne złomowanie takiego samochodu. Będziesz wtedy miał pewność, że wszystko będzie załatwione szybko, bezpiecznie i profesjonalnie. Warto również zwrócić tu uwagę na bezpieczeństwo. Zużyte samochody mogą stanowić realne zagrożenie dla życia innych ludzi, dlatego lepiej podjąć decyzję od razu i nie czekać na ostatnią chwilę. 

Auto złom- Dromader
ul. Łączna 6 Brzeźce ( koło Pszczyny)
Biuro : 32 212 04 46
Komórka: 600 824 888
Komórka: 668 782 679
HOME – Dromader – Auto skup | Auto złom (autodromader.pl)
fb/Dromader89

Jarosław Kozak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *