Sadzenie roślin na balkonie

Balkon jest idealnym miejscem do tego, aby ustawić na nim kwiaty, które upiększą jego wygląd. Należy jednak pamiętać, żeby w odpowiedni sposób sadzić rośliny na balkonie i dbać o nie należycie. Jak to zrobić?

Zanim przystąpi się do przyozdabiania naszego tarasu czy też balkonu bujną roślinnością, warto przeanalizować, jakie warunki świetlne mamy do dyspozycji w tym miejscu i do nich wybrać rośliny, które chcemy zasadzić. W sytuacji, gdy na balkonie w ciągu dnia jest stosunkowo mało światła, należy zasadzić takie rośliny jak bluszcz, werbana czy barwinek, natomiast w innym wypadku, kiedy możemy zapewnić dużą ilość światła, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić pelargonie, surfinie, petunie czy też begonie wielokwiatowe. Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretne rodzaje roślin, należy wybrać odpowiednie donice. W tym zakresie mamy bardzo duży wybór, gdyż na rynku są dostępne bardzo różne doniczki – wiszące, naścienne, kwietniki, doniczki plastikowe, donice ceramiczne, donice betonowe, donice z drewna, misy, skrzynki i wiele więcej.

Wiele osób decyduje się na donice z drewna ze względu na ich naturalny wygląd. Każdy, kto je wybierze, powinien nie zapomnieć o tym, aby od zewnątrz pokryć je naturalnym dla roślin środkiem impregnacyjnym, a wewnątrz umieścić folię perforowaną. Rośliny najlepiej podlewać rano i wieczorem przy pomocy odstanej wody, dzięki czemu będą miały wilgoć w ciągu całego dnia i w nocy. Powinno się również pamiętać o wykonaniu otworów na dnie doniczek, co sprawi, że nadmiar wilgoci zostanie bezpiecznie odprowadzony. Podczas rozmieszczania roślin na balkonie nie można doprowadzić do tego, aby stały one zbyt blisko siebie, ponieważ grozi to ich wolniejszym rozwojem.

Różne pory roku pozwalają na sadzenie na balkonach i tarasach odmiennych gatunków kwiatów. I tak na wiosnę najlepiej zaopatrzyć się w bratki ogrodowe, stokrotki i niezapominajki, natomiast na lato poleca się żeniszki, pelargonie, szałwię błyszczącą czy petunie. Trzeba jednak pamiętać, aby kwiaty te nie zostały zasadzone zbyt wcześnie, kiedy jeszcze są przymrozki, ponieważ grozi to ich nieprawidłowym rozwojem. Warto oczywiście pamiętać o usuwaniu pożółkłych i uschniętych liści oraz przekwitłych kwiatów oraz o odpowiednim nawożeniu, co jeszcze bardziej przyspieszy kwitnienie naszych roślin.

Centrum Ogrodnicze Wyra
ul. Rybnicka 145, Orzesze
Telefon: 32 221 39 37
http://www.wyra.eu/
fb/ogrodnictwoorzesze

Joanna S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *