Podaj cegłę, czyli jak pną się mury

Z czego budujemy ściany? Najczęściej do tego celu używamy: pustaki, cegły lub bloczki. Tak zbudowane ściany działowe odznaczają się trwałością i izolują akustycznie. Już przy wyborze projektu domu warto sobie zadać pytanie, jaki materiał będzie najbardziej odpowiedni?

Cegła
Cegły używamy do wznoszenia warstw nośnych ścian dwuwarstwowych, jak i trójwarstwowych, a także warstwy elewacyjnej ściany trójwarstwowej. Cegła ma mały wymiar (najczęściej 6,5 x 12 x 25 cm), tak więc murowanie tym materiałem jest dość powolne i żmudne, lecz jednocześnie cegła nadaje się do budowy prawie wszystkiego. Ściany to tylko jedna z opcji, można nimi zbudować również sklepienia, słupy czy nadproża łukowe. Nie dziwi więc fakt, że cegła cieszy się niesłabnącą popularnością. 

Historycznie cegła jest jednym z najbardziej popularnych materiałów używanych w budownictwie od czasów starożytnych. Znana już od V tysiąclecia p.n.e. w kulturach starożytnego Wschodu, a stosowana początkowo, jako cegła suszona na słońcu. W IV p.n.e. pojawiała się, jako wypalana z gliny, a dopiero w wieku XIX wieku zaczęto stosować cegłę silikatową (wapienno-piaskowa).

Pustak
Z nich można budować wszystkie murowane warstwy ścian. Pustaki posiadają otwory, ich duża powierzchnia sprawia, że nawet pokaźnie wyglądający pustak nie jest tak ciężki, na jakiego wygląda. Najczęściej ich waga nie przekracza 20 kilogramów. 

Powstają z różnego rodzaju materiałów, przeznaczone są do spełniania różnego rodzaju funkcji. Najczęściej rozróżnia się je na podstawie materiału, z którego są produkowane. Mamy więc: 

– pustaki murarskie,
– pustaki szalunkowe,
– pustaki ceramiczne,
– pustaki poryzowane,
– pustaki wentylacyjne 

Warty podkreślenia jest fakt, iż produkcją pustaków ceramicznych, jak i betonowych zajmują się (poza dużymi fabrykami) również małe firmy. Powoduje to, że ich rozmiary mogą więc się trochę różnić. Stąd też, przed zakupem sprawdźmy dokładnie, jaki rodzaj pustaków oferuje dany sprzedawca.

http://www.kobielanka.pl/

Bloczek
Bloczki można stosować do wznoszenia warstw nośnych każdego rodzaju ściany. Oczywiście, należy pamiętać o odpowiednich parametrach. Przykładowo, jeśli pragniemy budować z nich elewacyjną warstwę ściany trójwarstwowej, to musimy wybrać rodzaj bloczków o małej grubości. Bloczki odznaczają się większą powierzchnią, są także cięższe od cegieł. To oznacza, że szybciej się z nich muruje. Produkowane z lekkich materiałów, jeśli mają powierzchnie boczne wyprofilowane we wypusty i wpusty, to bez problemu możemy je łączyć.

Żródło:pioropolis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *