Jak z rynny zrobić ozdobę?

Rynny spełniają na naszych budynkach funkcje czysto praktyczną – ich zadaniem jest odprowadzanie deszczówki gromadzącej się na dachu, co pozwala zachować stabilność całej konstrukcji. Co jednak zrobić, żeby rury okalające elewację naszych budynków posiadały także walory estetyczne?

Z pomocą matki natury

Najprostszym sposobem na udekorowanie rynny jest czerpanie z natury. Wystarczy bowiem rynnę obłożyć specjalnym drewnianym stelażem, na którym będą się wiły rośliny – do tego celu najlepiej wykorzystać bluszcz, gdyż równomiernie pokryje on całą pergolę. W ten sposób zakryjemy całą konstrukcję, tworząc zamiast niej naturalną ozdobę. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych czynnikach, kiedy decydujemy się na tego typu ozdobę. Przede wszystkim musimy pilnować, aby otwory wylotowe rynien nie zostały zapchane bluszczem, oraz żeby roślina nie napierała zbytnio na konstrukcję rury. To ostatnie zadanie powinna skutecznie spełniać drewniana obudowa, lecz dla pewności warto raz na jakiś czas sprawdzić stan techniczny rynien.

Rzygacz? Co to takiego?

Wszyscy kojarzymy gargulce – są to rozmaite stwory zamieszkujące fasady najróżniejszych budynków, najczęściej zabytków. Ich niedalekimi krewnymi są rzygacze, których zadaniem jest stworzenie ze zwykłego procesu odprowadzania wody z dachu dzieło sztuki. Otóż rzygacze, kiedyś kamienne dziś wykonywane głównie z cynku lub miedzi, ukształtowane są w formę rozmaitych potworów z otwartymi paszczami. Przez nie w czasie deszczu efektownie wylewają się strugi wody wywołując na odbiorcach niepowtarzalne wrażenie. Na naszym rynku znajdziemy oferty rzygaczy wykonywanych z odlewów, jak również prawdziwe dzieła sztuki „klepane” przez mistrzów swojego rzemiosła. Walory estetyczne tych ostatnich sprawiają jednak, że jest to jedna z droższych metod dekorowania rynien.

Rynna jak – łańcuchy

Niektórzy z nas idą krok dalej – rezygnują z rynien całkowicie. Aby jednak cały budynek funkcjonował prawidłowo, mało estetyczne rury należy czymś zastąpić. Łańcuchy doskonale sprawdzają się w tej roli, gdyż nadają wodzie równomierny bieg pomiędzy swoimi ogniwami. Już samo to daje niesamowity efekt, lecz twórcy na tym nie poprzestają. Łańcuchy rynnowe coraz częściej zyskują rozmaite zdobienia, przeważnie są to regularnie rozstawione kubeczki, które kształtem przypominają rozmaite kwiaty. Jak widać, rynna wcale nie musi być nudna.

Centrum Dachów i Ogrodzeń Teresa Michalska
Orzesze, ul. Centralna 337
Tel. 501 587 159
Tel. 32 221 35 91
https://centrumdachow.com.pl/
fb/centrumdachowiogrodzen

Ola Bojka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *