W dniu 14.12.2023 roku w siedzibie Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach odbyły się obchody Jubileuszowe 30 – lecia działalności hospicyjnej. Poprzedzone zostały uroczystą Mszą Świętą odprawioną w parafii pw. Ducha Świętego w Tychach, której przewodniczył Bp Adam Wodarczyk, a którą uświetniał chór Cantate Deo działający przy parafii Krzyża Świętego w Tychach.
W tym szczególnym dniu obecni byli włodarze miasta, kapłani, współzałożyciele tyskiego hospicjum, goście z sąsiednich hospicjów, darczyńcy. Nie zabrakło wzruszających momentów, słów, od których rozgrzewało serca oraz podziękowań, za którymi kryły się prawdziwe historie. Wszyscy razem stworzyliśmy tę piękną historię hospicjum i będzie się ona tworzyć dalej, dzięki ludzkiej życzliwości. Pomoc drugiemu człowiekowi oraz spędzony z nim czas jest czymś najpiękniejszym, co można ofiarować.
Z okazji jubileuszu powstał przy hospicyjnej Kaplicy św. Jana Pawła II piękny mural w wykonaniu tyskiego artysty pana Marka Greli przedstawiający Pana Jezusa Miłosiernego wraz ze św. Siostrą Faustyną oraz św. Janem Pawłem II, a wszelkie koszty z tym związane pokrył sam artysta. Jest to miejsce szczególne dla chorych, dające ukojenie.
Stowarzyszenie sprawuje nieodpłatnie opiekę medyczną, psychologiczną, duchową oraz społeczną nad chorymi znajdującymi się u kresu życia w chorobie nowotworowej oraz otacza opieką rodzinę chorego podczas jego choroby, jak i w okresie żałoby.
Od maja 2017 r. hospicyjna opieka domowa i poradniana uzupełniona została o opiekę stacjonarną w Domu Hospicyjnym przy ul. Żorskiej 17 w Tychach, w którym znajduję się obecnie siedziba Stowarzyszenia. Dom Hospicyjny powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II z myślą o chorych potrzebujących całodobowej opieki, niejednokrotnie samotnych.
Opieka hospicyjna pomaga opanować lęk i radzić sobie z problemami, jakie sprawia ciężka choroba i śmierć. Chorymi opiekuje się zespół hospicyjny: lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, psycholog, kapelan, rehabilitant oraz wolontariusze.
Celem opieki hospicyjnej jest umożliwienie choremu najpełniejszego przeżycia okresu nieuleczalnej choroby poprzez leczenie objawów, pielęgnację, uśmierzanie bólu, okazywanie szacunku i zrozumienia, aby chory mógł godnie żyć do samego końca i godnie umierać.
W Stowarzyszeniu działają grupy wsparcia: osieroconych dorosłych, jak i dzieci osieroconych, grupa wolontariatu: chodzących do chorych, uczestniczących w akcjach hospicyjnych, modlitewna, ogrodnicza i rękodzielnicza.
Propagujemy ideę opieki hospicyjnej w mieście, uwrażliwiamy młodzież szkolną przez prelekcje i zaproszenia do akcji hospicyjnych, jak i współpracujemy ze szkolnymi kołami wolontariatu i hospicjami w Polsce.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPIERALI DZIAŁALNOŚĆ HOSPICYJNĄ PRZEZ TE WSZYSTKIE LATA. DZIĘKI WASZEJ POMOCY MOŻEMY DZIAŁAĆ I BYĆ TWÓRCAMI DOBRA, KTÓRE NIE MA CENY.
Prosimy o dalsze wsparcie oraz przekazywanie 1,5 % podatku na rzecz Stowarzyszenia.