Jak dobrać taśmę marszczącą do firany?

Na dzisiejszym rynku mamy do wyboru dużo rodzajów taśm marszczących do firan. Taśmy są wykonane z różnego rodzaju materiałów, marszczą na wiele sposobów oraz w różnych proporcjach. Spróbujmy sobie więc odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać tę najbardziej odpowiednią.

W dzisiejszym handlu występują taśmy marszczące do firan, które marszczą w stosunku:
– 1:1,5
– 1:2
– 1:2,5
– 1:3.
Wielu ludziom niewiele mówią te oznaczenia, więc wyjaśnię je na praktycznym przykładzie. Załóżmy, że chcemy kupić firanę na okno o szerokości karnisza trzy metry. Ile więc musimy kupić firany, a ile taśmy marszczącej? Firany i taśmy marszczącej musimy kupić tyle samo i szerokość ta zależy tylko od stosunku marszczenia taśmy, którą wybierzemy. I tak wybierając taśmę, która marszczy w stosunku 1:1,5 na karnisz o szerokości trzech metrów musimy kupić 3m x 1,5 = 4,5m firany i tyle samo taśmy marszczącej. Natomiast wybierając taśmę, która marszczy w stosunku 1:2, na karnisz o szerokości trzech metrów musimy kupić 3m x 2 = 6m firany i tyle samo taśmy marszczącej, itd. Z tego przykładu możemy wywnioskować, że im większy stosunek marszczenia taśmy wybierzemy, tym uzyskamy bardziej zmarszczoną firanę. Przy kupnie firany metrażowej musimy jeszcze pamiętać, aby zakupić dodatkowo 10 cm więcej firany niż taśmy. Ta dodatkowa ilość materiału będzie potrzebna do wyrównania i założenia boków.

Wiemy już, co oznacza stosunek marszczenia w taśmach, jednak który będzie najlepszy? Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to tak naprawdę od gęstości firany, jej wzoru i oczywiście indywidualnych preferencji. Firany żakardowej oraz firany z dużą ilością sporych wzorów nie zmarszczymy mocno, ponieważ wzór się schowa, a do tego tak zmarszczona firana zabierze dużą ilość światła. W tym wypadku wystarczy nam taśma z marszczeniem 1:1,5. Lekkie i zwiewne firany z woalu, organzy lub z subtelnym wzorem prezentują się lepiej mocniej zmarszczone. W tym wypadku lepiej jest zastosować taśmę z marszczeniem 1:2,5 – a nawet 1:3.

Ostatnią kwestią, jaką należy rozważyć przy zakupie taśmy marszczącej, jest pytanie, jaki typ wybrać. Na rynku mamy do wyboru taśmy różnego typu, np. smok, ołówek czy motylek. Do tego dochodzi jeszcze pytanie, czy taśma ma być z kieszonkami, czy bez.
Typ taśmy to nic innego jak sposób marszczenia i wybór konkretnego typu zależy wyłącznie od gustu kupującego. Natomiast kieszonki w taśmie pozwalają na ukrycie żabek karnisza i są ciekawym rozwiązaniem dla osób lubiących perfekcyjny wygląd pod każdym względem. Na zdjęciu poniżej widzimy taśmę marszczącą typu smok.

Łaziska Górne, ul. Wyrska 20
501 228 950
biuro@adwiol.com.pl
www.adwiol.com.pl

źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *