Jak się chronić przed niebieskim światłem?

Komputery, tablety, smartfony to nieodłączni towarzysze naszej codzienności. W obecnej przymusowej izolacji korzystamy z nich jeszcze częściej – czy to do pracy, załatwienia różnych formalności, czy zabicia nudy. Zapominamy przy tym, że sprzęty tego rodzaju są źródłem wyjątkowo niekorzystnego dla naszego wzroku niebieskiego świtała.

Czym jest niebieskie światło?
Światło niebieskie emitowane jest m.in. przez słońce. W takiej niewielkiej ilości nie jest ono groźne dla naszego zdrowia. Niestety współczesne zdobycze technologiczne również emitują promieniowanie tego typu. Telewizory, laptopy, a także oświetlenie LED, reflektory ksenonowe w samochodach czy świetlówki – wszystkie te urządzenia stanowią źródło niebieskiego światła. Ta, często intensywna ekspozycja na promieniowanie może przyczynić się do nadwyrężenia i zmęczenia oczu, a w dłuższej perspektywie do wystąpienia różnych schorzeń, np. związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki.

Niebieskie światło – jaka ilość jest bezpieczna?
Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że organizm ludzki posiada dobrze wykształcone mechanizmy obrony przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego. To prawda – problem tkwi jednak nie w samym docieraniu promieniowania do naszych oczu, ale w tym, że odbywa się to w nadmiarze. To właśnie z tego powodu, a także ze względu na fakt, że odporność na niebieskie światło jest cechą osobniczą, bardzo trudno jest oszacować bezpieczną dla zdrowia oczu ilość promieniowania.

Jak się chronić przed niebieskim światłem?
Nie możemy – a nawet nie powinniśmy – całkowicie eliminować promieniowania niebieskiego z naszego otoczenia. Zamiast tego zadbajmy o to, aby maksymalnie je zrównoważyć. Jak możemy to zrobić? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość czasu spędzanego przed ekranami urządzeń cyfrowych, i, jeśli tylko możemy, znacząco go zredukujmy. Nie korzystajmy z nich również na godzinę przed snem. Zadbajmy także o swoją higienę dnia – wprowadźmy systematyczne przerwy oraz postawmy na odpowiednio skomponowaną i bogatą w luteinę czy witaminę A dietę. Artykuł partnera

Optyk Brillant
Tychy ul. Bielska 69
Tel. 32 780 48 88
www.optykbrillant.pl
fb/OptykBrillant

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *