Po co potrzebny na budowie i co robi geodeta?

Wiele osób myśli że geodeta zajmuje się tylko tyczeniem budynków. W rzeczywistości geodezja to bardzo obszerna działalność, która niezbędna jest na wielu etapach budowy i nie tylko.

Geodeta wykonuje zawód, który jest związany przede wszystkim z mierzeniem działek, powierzchni gruntowych, a także ich wyznaczaniem. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga ogromnej wiedzy, a także umiejętności. Wbrew pozorom pomoc geodety jest niezbędna nie tylko wtedy, kiedy chcemy budować dom, ale i również podczas zakupu, czy też sprzedaży działki. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to niezwykle istotna kwestia, która każdemu może się kiedyś naprawdę bardzo przydać.

Z pomocy geodety, należy skorzystać również wtedy, gdy chcemy ogrodzić działkę, ponieważ nie można przekroczyć jej granic. Dzięki niemu będą one prawidłowo wyznaczone przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który jest w tym przypadku niezbędny. Zazwyczaj geodeta w terenie pracuje samodzielnie, niemniej jednak czasem zdarza się, że mu ktoś pomaga, ponieważ niekiedy nie da się wykonać pewnych czynności w pojedynkę. Jak długo czeka się na geodetę? Ile kosztują jego usługi? Otóż zależy to w dużej mierze od sprawy, w której ma pomóc. Szczegółowy cennik jego usług jest dostępny na stronie Internetowej danego geodety.

Budowa domu – kiedy potrzebny jest geodeta?

Jak już wcześniej wspomniano, geodeta przyda się wtedy, gdy klient będzie chciał zobaczyć granice swojej działki. Są one niezbędne do wybudowania domu oraz stworzenia ogrodzenia na jej powierzchni, dlatego też należy o tym pamiętać. Kupując działkę, warto zawsze skorzystać z pomocy geodety, aby dowiedzieć się, czy jej powierzchnia jest taka sama, jak przedstawia ją sprzedający.

W procesie budowy domu geodeta będzie również potrzebny do wykonania prawidłowej mapy do celów projektowych. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, dlatego też musi być dostarczona. Dzięki niej architekt będzie mógł zlokalizować dokładne miejsce budynku, w którym ma powstać. Przed rozpoczęciem budowy geodeta musi również wytyczyć na działce cały projektowany budynek. Musi przy tym zachować wszelkie miary, aby zgadzały się z wielkościami domu, który ma powstać. Jest to bardzo ważne zadanie, dlatego też obecność geodety jest tutaj tak właściwie niezbędna. Jak widać, jest on bardzo potrzebny.

Krzysztof Radomski Zakład Usługowy „Trygon”
Mikołów ul. Kolejowa 4 lok. 6
tel.: 32 226 32 62
tel. kom.: 508 735 027
https://www.trygongeodezjamikoloworzesze.pl/

Źródło:artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *