Co bóle stawów mówią o Tobie i czy można temu przeciwdziałać?

Każdy człowiek choć raz przeżył ból związany z mięśniami lub stawami. Wynika to z faktu, że na co dzień nasz organizm narażony jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak stres, brak ruchu, niewłaściwa dieta, zaburzony cykl dobowy np.: praca w nocy, zanieczyszczenia, elektro-smog.
Natłok informacji i brak odpoczynku powodują, że organizm nie ma możliwości zregenerować się i uruchomić naturalnych procesów oczyszczania.

Z moich obserwacji i doświadczenia w pracy jako fizjoterapeuta i masażysta wynika, że ludzie, którzy dbają o 5 podstawowych sfer życia są mniej narażeni na bóle stawów obwodowych i kręgosłupa oraz są silniejsi fizycznie, łatwiej radzą sobie ze stresem, są w lepszej kondycji psychicznej.

Pierwszą z zasad jest odpowiedni dobrany ruch, taki który jest bezpieczny dla stawów i mięśni. Brak ruchu powoduje, że organizm gromadzi coraz więcej toksyn. Tkanki stają się coraz mniej elastyczne a układ sercowo- naczyniowy coraz bardziej niewydolny. Bezpieczna i zalecana aktywność fizyczna to marsze, wędrówki piesze, marsz Nordic Walking, jazda na rowerze, pływanie, gimnastyka i ćwiczenia oddechowe. Powinien on być dobrany indywidualnie, w zależności od preferencji. Ważne aby był wykonywany systematycznie i konsekwentnie.

Druga zasada to odpowiednie odżywianie. Co to oznacza, że posiłki powinny dostarczyć naszemu organizmowi wszystkie substancje odżywcze, witaminy, minerały, tłuszcze i bardzo ważne aminokwasy, które budują tkankę mięśniową m. innymi kolagen. Powinniśmy być świadomi, że po 40 roku życia wytwarzanie kolagenu przez organizm znacznie spada.

Trzecia zasada to odpowiednie oczyszczanie organizmu. W profilaktyce zdrowia oznacza to, aby regularnie korzystać z badań lekarskich, konsultować z specjalistą medycznym to co nas niepokoi. Pamiętajmy nie bójmy się pytać o sprawy związane z własnym zdrowiem. Korzystajmy regularnie z masaży, terapii manualnych, zabiegów wodoleczniczych, fizykalnych i kinezyterapii.
W odpowiednim doborze pomoże nam fizjoterapeuta lub lekarz.

Czwarta zasada to suplementacja. Dzisiejszy styl współczesnego człowieka wymusza uzupełnienie składników odżywczych do tego, aby organizm miał z czego czerpać substancje do wytwarzania energii w komórkach. Chodzi o to, aby w organizmie przemiany biochemiczne zachodziły w sposób prawidłowy.
Piąta zasada to zadbanie o odporność emocjonalną. Ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Tych umiejętności można się nauczyć.

Podsumowując, każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. Od nas samych zależy jakość naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Te pięć elementów to obszary, o które należy zadbać dziś, aby za rok, dwa, pięć lat żyć w dobrej kondycji i bardziej świadomie. Jeśli potrzebują Państwo konsultacji to zapraszam do kontaktu.

Z życzeniami zdrowia
Barbara Balcerzak
tel. 668 207 285
fizjoterapeuta, masażysta, pasjonatka natury i naturalnych terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *