Czy dziecko powinno iść do przedszkola?

Rodzice często zastanawiają się, czy przedszkole dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem. Dylemat ten dotyczy zwłaszcza rodziców, którzy mają możliwość poświęcenia swojej kariery zawodowej na opiekę nad dzieckiem. Wówczas przedszkole staje się wyłącznie opcją drugiego wyboru, który nie zawsze jest tak oczywisty.

Przedszkole to miejsce w którym z założenia dziecko powinno przygotować się do kolejnych szczebli edukacji, nauczyć się funkcjonować w grupie, a także zdobyć niezbędną wiedzę oraz wychowanie.

Niestety w Polsce wciąż wielu rodziców uważa że lepiej wypełni zadania jakie z założenia ma wykonywać przedszkole i pozostawia dzieci wyłącznie pod swoją opieką. Jak pokazują statystyki zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, aż 63% dzieci nie uczęszcza do przedszkoli. Odsetek ten maleje wraz z wiekiem dziecka, przez co w grupie 4-latków ilość dzieci nie uczęszczających do placówek wychowania przedszkolnego wynosi już tylko 30%, a w grupie 5-latków nie spełnia 20%.

Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

Odpowiadając na główne zarzutu rodziców negatywnie nastawionych do wychowania przedszkolna, wbrew pozorom przedszkole nie zabiera ostatnich lat dzieciństwa. Wręcz przeciwnie placówki wychowania przedszkolnego sprawiają że dzieciństwo jest jeszcze bardziej urozmaicone. To właśnie w przedszkolu dzieci uczą się funkcjonować w grupie rówieśników, pomagać innym, a także poznają znaczenie przyjaźni. To właśnie tam w różnej, ciekawej formie poznają otaczający świat, który często w domu nie byłby aż tak kolorowy.

Oprócz walorów wychowawczych, przedszkole niesie ze sobą przede wszystkim wielkie możliwości rozwoju dziecka oraz jego edukacji. Placówki tego typu często organizują liczne wycieczki, spotkania z ciekawymi osobami, które w domowym zaciszu nie były możliwe do zrealizowania.

Dodatkowo przedszkole uczy także dzieci samodzielnego funkcjonowania, które w przypadku codziennego przebywania wyłącznie z rodzicami może być bardzo utrudniony.

Przedszkole realizuje także podstawą programową przygotowaną przez specjalistów dla dzieci w wieku przedszkolnym, dzięki czemu zdobywają one wszystkie niezbędne umiejętności oraz wiedzę, aby bez obaw przejść do kolejnego etapu nauczania, czyli szkoły podstawowej.

Jak pokazują liczne badania dzieci uczęszczające od wczesnych lat do przedszkola rozwijają się dużo szybciej, są bardziej otwarte na nowe rzeczy oraz mają lepsze zdolności manualne i poznawcze. Radzą sobie także o wiele lepiej w szkole, do której płynnie przechodzą z placówek wychowania przedszkolnego.

Jeśli te argumenty nie przekonują mimo wszystko zatwardziałych w swoich poglądach rodziców, to powinni oni choć raz wybrać na dni otwarte do najbliższego przedszkola i zobaczyć jak szczęśliwe są dzieci tam przebywające.

Należy pamiętać że dzieci po godzinach spędzonych w przedszkolu, będą i tak wiele czasu spędzały pod nasza opiekę, dzięki czemu będziemy mogli połączyć wychowanie przedszkolne z naszym własnym domowy.

Orzesze, ul. Gliwicka 12
602 741 180
www.zaczarowanakraina.com
facebook/ZaczarowanaKraina

Maciej Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *