Jak wygląda współczesna produkcja pieczywa?

W czasach supermarketów, gdzie oczekuje się systematycznych transportów chleba niczym prosto z pieca, mechanizacja produkcji jest zjawiskiem naturalnym i rozwojowym. Większe piekarnie stawiają na rozwiązania efektywne, a zatem zmniejsza się element prac ręcznych. Współcześnie sprzęt firm to zróżnicowane systemy urządzeń, wśród których znajdziemy różne piece piekarskie, piece cukiernicze i kompleks urządzeń pomocniczych.

Postęp techniczny sprawia że, dzisiejsze piece piekarnicze to maszyny, którymi da się kierować z perspektywy komputera w pomieszczeniu kontrolnym. Właściwie udział ludzki redukuje się do opracowania receptury, uzupełniania składników w urządzeniach. Mechanizacja dotknęła już każdy etap produkcji, czyli uszykowanie, kształtowanie, garowanie, pieczenie oraz krojenie.
Między innymi dlatego piece modułowe to hit w branży piekarnictwa. Struktura sprzętu bazująca na komorach powoduje że taki piec może być stale powiększany. Stosownie do oczekiwań każda faza może wypiekać inny gatunek produktu. Takie sprzęty mogą funkcjonować jako piece cukiernicze i piece piekarskie. Wykorzystywane są do wyrobu niewielkiego chleba zwykłego jak i szerokiej grupy produktów słodkich.

Z kolei piec sklepowy dzięki modułowej budowie i wdrożeniu zasilania energią elektryczną sprawdza się jako ekwipunek wielu stanowisk z gastronomią jak, sklepy czy restauracje. Jest doskonałym wyjściem gdyż stwarza warunki by w krótkim czasie z pieczywa mrożonego otrzymać świeże wypieki, utrzymując ich zalety odżywcze.

Idea profilu zakładu piekarniczego jest zależna w znacznej mierze od rozpiętości przerobu i grona odbiorców. O ile producent nastawia się na zaopatrzenie dla dużej sieci stoisk, to bez wątpienia popłaca pełna mechanizacja, z naciskiem na maksymalną efektywność sprzętów. Jednak niewielkie zakłady, poważane w swoich miejscowościach mogą postawić na tradycyjne piece piekarskie, rozpalane nawet drzewem. Oczywiście wypiekany w nich chleb jest nadzwyczaj pyszny.
Z pewnością przy zakupie urządzeń piekarze mają na uwadze jak najwyższą produktywność. Im więcej czynności prezentuje sprzęt, tym większa oszczędność czasu, pracy o charakterze ręcznym a zwłaszcza powierzchni roboczej.

Znaczna grupa podnosi że pieczywo zubożało na zapachu, stało się napowietrzone. Nie jest więc zaskoczeniem zyskująca na sile popularność regionalnych piekarni, dzięki którym tradycyjne piece ceramiczno-rurkowe przeżywają drugą świetność. Tego typu piece piekarnicze, zbudowane z elementów ceramicznych warunkują wyjątkowy smak bułek. Powstały wypiek ma wilgotny miąższ, chrupiącą skórkę i na długi czas jest jadalny.

Lędziny, ul. Lędzińska 1
tel. 32 216 74 59

źródło:dobre-artykuły.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *