Jesteś kolekcjonerem antyków?

https://retro-bibelot.pl/

W młodym ciele stary duch. Tak najczęściej określani są zbieracze sędziwych książek, sztućców oraz innych przedmiotów. Dla wielu są to bezużyteczne obiekty dla innych cenne pamiątki mówiące o przeszłości. A czym naprawdę są antyki, gdzie je szukać i na co zwrócić uwagę przy kupnie?

https://retro-bibelot.pl/

Zgodnie z definicją przedmiotu antykiem nazywamy produkt zabytkowy. Stanowi go coś pochodzącego z kultury przeszłej, co osiągnęło wartość zabytkową, estetyczną, lub też materialną. Starocie, bo tak też potocznie wielu określa antyki, najczęściej ukrywają się w starych lampach, obrazach, przedmiotach użytku codziennego, sztućcach i oczywiście książkach i czasopismach. Okresy czasu, po których określony przedmiot można nazwać antykiem są różne i zależą od jego wieku. Jednocześnie również zależne jest to od prawodawstwa w danym kraju. Za przykład można podać, że w Stanach Zjednoczonych starociem można nazwać ponad 100-letnie meble lub 75-letni samochód.

W jakim miejscu szukać takich drogocennych arcydzieł? Pierwsza myśl to naturalnie antykwariat. Jest to sklep, w którym znajdziemy starocie, meble i książki, które z pewnością zaliczymy do antyków. W miejscu tym pracują osoby wykształcone, które zdołają odróżnić przedmiot stary-bezwartościowy od starocia, ale z historią o wartości materialnej.

Antykwariaty swój rozkwit miały już od XV wieku we Florencji, a do Polski dotarły w oświeceniu. Jednak w związku z historią naszego narodu sławę zdobyły dopiero w XIX i XX wieku. Obecnie miejsca ze starociami wychodzą z łask oraz nie mają już takiego natłoku klientów. Oprócz antykwariatami, staroci możemy szukać również na pchlich targach i różnych aukcjach internetowych. Niemniej jednak musimy uważać na oszustów, którzy próbują nam sprzedać przedmioty bez wartości oraz bez zabezpieczenia ich autentyczności.

https://retro-bibelot.pl/

Jak łatwo zauważyć zdecydowana większość kolekcjonerów i antykwariuszy wybiera przedmioty stare, których jest znacznie mała ilość na rynku. Im niepowtarzalne starocie i coraz mniej ich na rynku, tym ich cena wzrasta.

Retro-Bibelot
Pszczyna ul. Rymarska 2
Tel. 794 283 457
www.retro-bibelot.pl/
fb/RetroBibelot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *